Kultúra

Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas

 

Dňa 25. IX. 2018 sa v Slavošovciach stretli milovníci rozprávok – veľkí a hlavne  tí malí… Dôvodom bol ďalší ročník okresnej súťaže umeleckého prednesu pôvodnej slovenskej rozprávky pod názvom Zlatá podkova, zlaté pero a zlatý vlas, na počesť Pavla DOBŠINSKÉHO. Poslaním tejto súťaže je viesť deti a mládež k hlbšiemu poznávaniu slovenskej rozprávky, objavovať krásy umeleckého slova, a tým aj rodnej reči, ale aj objavovať a starať sa o odborný rast recitátorských talentov.

Organizátori vytvorili rozprávkovú atmosféru – dekorácie na stenách   a na dverách „pravé zlato“ podkova Slncového koňa, perá vtáka Ohniváka a vlasy Deda Vševeda. V úvode podujatia sa prítomným prihovoril pán starosta a pani riaditeľka ZŠ v Slavošovciach, ktorá zdôraznila význam rozprávok v našich životoch, umenie odhaliť ich posolstvá, ktoré sa ani po stáročiach nemenia a sú stále aktuálne.

Naši žiaci mali neľahkú úlohu, pretože na  súťaži je konkurencia stále veľmi veľká a výkony súťažiacich sú vyrovnanejšie. Terezka Vikartovská, Katka Krivanská, Laura Gonová a Janka Novotná sa však s touto úlohou popasovali veľmi statočne, do svojho prednesu dali skutočne celé srdce a odnášajú si veľké skúsenosti. Terezka Vikartovská vyhrala 1. miesto a postúpila na celoslovenskú súťaž v prednese slovenskej rozprávky „Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas” do Drienčan.  Odznelo mnoho pekných prednesov a hlavne nádejí, že slovenská rozprávka má a ešte dlho bude mať pevné korene a zachová sa tak pre ďalšie generácie.

Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Milena Gálová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »