Kultúra

Žiaci ZŠ Dobšiná v škole v prírode Ždiar- Monkova dolina

 

„Akčné svište to sme my, chystáme sa na hory. Únavu my nepoznáme, do Tatier sa ponáhľame. Radosť smiech a zábava, naše cesty sprevádza.“ Pokrik , ktorý žiakov 1.stupňa ZŠ v Dobšinej sprevádzal v škole v prírode, ktorá  sa uskutočnila v  prekrásnom prostredí Belianskych Tatier v  Monkovej doline. Ubytovaní boli v hoteli Magura, ktorý svojou polohou a prekrásnym okolím, splnil  najtajnejšie očakávania.

Opäť po roku si žiaci mohli vyskúšať vyučovanie, kde učebnice nahradila realita.   Vo vyučovaní učiteľov suplovali sprievodcovia a horskí vodcovia, múzeá  a tabule na náučných chodníkoch. Vlastivedné a prírodovedné učivo žiaci hltali   nielen pri cestovaní, ale i pri návšteve Múzea TANAPU a  Botanickej záhrady v Tatranskej Lomnici ako i návštevy Belianskej jaskyne.  Vyučovanie zahrnulo aj hudobnú výchovu,  žiaci sa naučili  pieseň z daného prostredia. V múzeu Ždiarskeho domu   spoločne so sprievodkyňou spoznávali ždiarske piesne a tance. Návšteva múzea Ždiarskeho domu  a pútavý výklad panej, ktorá sa oň stará , žiakov zaujali. Spoznávali  klasické zvyky a tradície , typické oblečenie, ako i mnoho iných vecí  z okolitého kraja.
Krajinu spoznávali z koliesok vyhliadkového vláčika, ale i pešou turistikou.

Turistikou ich sprevádzal medzinárodný horský vodca, ktorý  ich nielen previedol Monkovou dolinou, ale žiakom  rozprával o potrebe ochrany životného prostredia a jeho vplyvu na prírodu.  Okolie spoznávali aj z čítania povesti O Vidle a Havranovi, ako aj iných textoch zameraných na danú lokalitu, či prostredie. Celé vyučovanie bolo prepojené telesnou výchovou, ba nechýbala ani malá olympiáda, relax v hotelovej jacuzzi,  nočný pochod, či relaxačný oddych na preliezkach. Odmenou žiakov za aktívne vyučovanie bol nájdený poklad sladkostí. Nechýbali ani drobné odmeny za malú olympiádu, vzorný poriadok a správanie na izbách, za čo ďakujeme Mestským lesom Dobšiná, ktoré nám poskytli štedrý sponzorský príspevok.

Bol to krásny týždeň, blízko a zároveň ďaleko od domova. Týždeň v prírode plný všakovakých aktivít a zážitkov, s ktorými sa žiaci mohli hrdo podeliť s rodičmi, súrodencami či kamarátmi. Veríme, že im zostanú krásne spomienky, zážitky a množstvo nezabudnuteľných chvíľ  ešte dlho v pamäti. Žiaci sa domov vrátili unavení,  ale s pocitom hrdinsky zvládnutého týždňa bez rodičov, mobilov, tabletov.

Mgr. Zuzana Lefflerová, Mgr. Jana Oravcová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »