Kultúra

Zádielska tiesňava, Hájske vodopády a filmový anjel čakali na turistov z Dobšinej

Centrum voľného času, detí a mládeže v Dobšinej usporiadalo 17. júna 2017 rodinnú turistiku. Tá bola orientovaná do prekrásnej prírody východnej časti Slovenského krasu. Cieľom bola Zádielska tiesňava a Hájske vodopády. Na miesto sa účastníci presunuli pohodlným autobusom a malé dobrodružstvo sa mohlo začať, keďže najmä Zádielsku tiesňavu v uplynulom období mnohí zaregistrovali prostredníctvom úspešného televízneho seriálu 1890. Zádielska dolina je najhlbšiu tiesňavou na Slovensku, kde sa nachádzajú pozoruhodné bralá, kolmé steny a skalné útesy, ktoré sú pestré svojimi tvarmi, bizarnosťou a mohutnosťou. V súčasnej dobe sa na území Zádielskej doliny nachádza asi 120 známych jaskýň.

Turisti z Dobšinej sa po nenáročnej trase presunuli k Hájskym vodopádom, ktoré sú nazývané aj Vodopády Hlboký jarok. Hájsky potok, ktorý preteká dolinou, vytvára vďaka výškovým rozdielom až 300 metrov sústavu perejí, kaskád a 10-tich vodopádov rôznej veľkosti. V neďalekej obci Háj si zase mohli pozrieť neobyčajnú sochu anjela. Ten v obci zostal ako rekvizita z filmu Za nepriateľskou líniou (2002), v ktorom si zahrali svetoznámi Owen Wilson, Gene Hackman a ďalší. Anjel je neprehliadnuteľný, je vyrobený z polystyrénu a jeho výška je 10 metrov. Právom sa tak stal vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorú na svojich potulkách regiónom navštívili aj Dobšinčania.

Text & foto: Juraj Karika