Vianočný príhovor primátora mesta Dobšiná

Vážení spoluobčania, vianočné sviatky sú určite najkrajšou, najčarovnejšou a najúžasnejšou časťou v roku. Tento rok nám ubehol veľmi rýchlo a znovu je tu čas na to, aby sme spomalili z bežného zhonu a strávili tieto sviatky v kruhu svojej rodiny. V spoločnosti všetkých tých, ktorých máme radi, s ktorými sa nám častokrát nepodarí počas celého roku stretnúť, či posedieť pri jednom stole. Vianočné sviatky nám prinášajú pokoj, pohodu, hojnosť a samozrejme obrovskú radosť našich detí. Nezabudnime ani na tých, ktorí nám chýbajú, ako aj na tých, ktorým život nedoprial užívať sviatky tak, ako si všetci želáme. Zapáľme pre nich pri štedrovečernom stole aspoň symbolickú sviečku. Spomeňme si aj na našich domácich miláčikov, či na všetky živé tvory, ktoré sú súčasťou nášho žitia. Tajomno a čaro týchto dní máme v sebe ukorenené už od detstva. Je  potrebné posúvať ho ďalej prostredníctvom našich detí, najmä ako naše Slovenské zvyklosti s príchodom a oslavou narodenia Ježiška. Tieto sviatky sú aj sviatkami darčekov a hlavne pre tých našich najmenších nezabudnuteľnou magickou chvíľou. Obdarujme tých, na ktorých nám záleží hlavne úsmevom, dobrou náladou a pocitom lásky. Uvedomme si, že najväčším darom nie sú balíčky pod stromčekom, ale tí, ktorí sú s nami a spoločne zdieľajú tieto chvíle.

V dnešnej ťažkej dobe plnej nepokojov, zmätkov a neistoty je prvoradé veriť odborníkom, lekárom a zdravému rozumu. Stále som si myslel, že katastrofa, ktorou pandémia určite je bude ľudí spájať k tomu, aby sme jej spoločnými silami čelili. Žiaľ opak je pravdou a tento vírus a boj s ním rozdeľuje našu spoločnosť. Táto skutočnosť je na zamyslenie a som presvedčený, že tak ako mňa to aj každého normálneho človeka dobrej vôle veľmi mrzí. Od nepamäti nám história vraví, že víťazstvo je jednoduchšie a rýchlejšie, pokiaľ sa ťahá za jeden povraz. Pokúsme sa robiť všetko preto, aby táto skaza, ktorá nám komplikuje život, berie našich blízkych a priateľov, pominula čím skôr. Nech sa náš život vráti do dôb, keď fungovalo všetko bez obmedzení. Poďakujme všetkým tým, ktorým záleží na našom zdraví, a aj keď sú niekedy opatrenia nepopulárne, obmedzujúce a dokonca aj berúce obživu, verme tomu, že sú pre naše dobro. Vážme si ľudí z prvej línie, ktorí nasadzujú svoje životy, aby zachraňovali tie naše. Človeku sa až rozum zastaví, keď počuje, že niekto je schopný útočiť na zdravotníkov, policajtov, hasičov, hygienikov, virológov … ešte nedávno sme im tlieskali. Zaslúžia si rešpekt, obdiv a našu úctu.

Vážení Dobšinčania je ťažké hodnotiť takýto zložitý rok, akým tento končiaci určite bol. Napriek tomu si myslím, že sa nám podarilo znovu urobiť pár krôčikov k tomu, aby sa nám tu žilo lepšie. Stále je zložitejšie a ťažšie hľadať možnosti a predpokladám, že to bude do budúcna ešte zložitejšie. Je toho ešte veľmi veľa čo je potrebné v našom meste zrekonštruovať, opraviť, vybudovať, či zabezpečiť. Robíme veci tak, ako to čo najlepšie vieme, ako nám to táto doba dovoľuje a samozrejme tak, ako je to finančne možné. Pevne verím, že postupne ten košík zaslúženého ovocia pre vás napĺňame. Patrí vám všetkým veľké poďakovanie za pomoc, podporu a toleranciu, nakoľko nie všetko ide rýchlosťou akou by sme si priali. Teším sa na ďalšiu spoluprácu, na nové možnosti, nové nápady a na všetko, čo prinesie skvalitnenie života v našom malom mestečku.

Prajem vám do nového roka všetkým len to najlepšie. Prajem vám veľa šťastia, veľa lásky, pohodu v rodinnom kruhu, Božie požehnanie, veľa úspechov v osobnom aj pracovnom živote. Nech s príchodom Nového roku prídu aj nové príležitosti, aby sa stal náš život lepším, krajším a kvalitnejším. Z celého srdca vám prajem to, čo je najdôležitejšie – zdravie, zdravie a do tretice zdravie.

Ján Slovák, primátor mesta Dobšiná