Kultúra

Vianočné stretnutie Bulleenerov

 

V priestoroch reštaurácie Tri ruže sa dnes stretli o 14.-nástej hodine členovia a sympatizanti Karpatskonemeckého spolku, ktorý bol v Dobšinej založený roku 1993 a nedávno oslávil svoju dvadsaťročnicu. Dnešok bol venovaný vianočnej tématike, keďže na adventnom venci sme si dnes zapálili už druhú sviecu, čo predznamenáva čas blížiacich sa Vianoc. Karpatskonemecký spolok v Dobšinej združuje až 96 členov a jeho poslaním je priblížiť tradície, zvyklosti a predovšetkým reč pôvodných obyvateľov nášho mesta. Bulleenečinou síce hovorí podľa posledných zistení už iba 25 členov organizácie, ktorí sa jazyk snažia zachovať aj vo forme nahrávok, prekladov a publikácií.

Ako na dnešnom stretnutí v úvode povedal predseda spolku Tibor Harmatha, „v tomto čase pokoja, v rodinnom kruhu cítime vzájomnú spolupatričnosť a úctu, poďakovanie a prosbu o zdravie pre najbližších do budúcnosti. V niektorých rodinách k tomuto času patrí aj spomienka na tých, po ktorých zostane miesto pri štedrovečernom stole prázdne. Chcem sa preto úprimne poďakovať všetkým, ktorí v našom spolku prispeli svojou prácou k rozvoju a zveľadeniu organizácie, ako aj priaznivcom a sponzorom. Naša skupina praje všetkým veselé Vianoce, pokoj v duši a v Novom roku 2014 veľa životnej iskry, lásky a potešenia.“

Jedným z hlavných sponzorov miestnej skupiny Bulleenerov je mesto Dobšiná, za ktoré na dnešné vianočné stretnutie prišiel primátor Dobšinej Karol Horník, ktorý povedal: „Myslím si, že je to moja povinnosť pomáhať takýmto spolkom a robím to veľmi rád. Som presvedčený, že tento Karpatskonemecký spolok je veľmi silný, čo vidieť na účasti a všetkých aktivitách, ktoré v priebehu roka realizuje. Ja za to ďakujem, lebo aj táto organizácia zviditeľňuje kultúru nášho mesta.“ Dodajme, že spolok tento rok získal aj najvyššie mestské ocenenie, Cenu mesta Dobšiná za uchovávanie historických hodnôt, udržiavanie medziľudských vzťahov a propagáciu mesta doma aj v zahraničí. Ako to vyzeralo na dnešnom stretnutí vám prinášame v našej fotogalérií a videách.  

{gallery}foto_kultura/bulleeneri_vian2013{/gallery}

 

Foto & video: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »