T.Harmatha: Bezpodmienečne potrebujeme novú techniku

Už na Mikuláša sme mali symbolicky prvú tohoročnú snehovú nádielku v Dobšinej. Tá ihneď preskúšala pripravenosť vodičov a vytrvalosť občanov pri odpratávaní snehu z priedomí. O isté úseky a pešie komunikácie sa starajú aj pracovníci verejnoprospešných prác a to najmä na námestí, kde sa ťažká technika na odpratávanie snehu ani nesmie používať. Práve technika je ale najväčším problémom, s ktorým sa borí Podnik služieb mesta, čo nám potvrdil jeho konateľ Tibor Harmatha, s ktorým sme sa stretli. Konateľ sa obáva najhoršieho, jej úplného vypovedania, čo by malo pre mesto fatálne následky.

V úvode nášho stretnutia nám pán Harmatha opísal ako je mesto pripravené na zimnú údržbu mestských komunikácií. „Na zimnú sezónu máme zakúpených 130 ton posypového materiálu a ešte asi 30 ton zvýšilo z minulého roka. Nedávno nám doviezli tri tony posypovej soli. V prípade jej minutia ju vieme doobjednať. Horšie je to ale s technikou, lebo používame 42 ročný traktor, ktorý už niekoľkokrát zlyhal, tak sa len bojíme, aby nejaká extra zimná kalamita neprišla a aby prežil ešte túto zimu. Mestské lesy majú zakúpiť viacúčelový traktor, ktorý by nám veľmi výrazne pomohol a zároveň je to aj jedným z bodov stredajšieho zastupiteľstva.“

Povedal v úvode konateľ podniku služieb a pri pomyslení na 42 rokov starú techniku, si človek asi ťažko vie predstaviť jej bezpečnosť a už ešte ťažšie funkčnosť, keďže o chvíľu by ju mesto mohlo venovať nejakému múzeu. To však zďaleka nie je všetko. „Taktiež máme starý sypač a jednu ojazdenú aviu. Keď nepríde k extrémnym snehovým podmienkam, tak s touto technikou by sme sa snažili túto zimu ešte prežiť. Ale ďalšia zima bezpodmienečne potrebuje novú techniku. Bez tej si osobne neviem predstaviť ďalšiu činnosť.“ Hovorí otvorene Harmatha a všetko stojí na tom, čo príde tejto zimy. Ak sa ale vyskytnú nečakané komplikácie má mesto zálohu?

„Máme v zálohe tak ako to fungovalo počas kalamity v minulom roku, že nám môže vypomôcť od Mestských lesov viacúčelový nakladač. Tiež máme dohovor s firmou Tomex – Tomáš Mišanko, že ak by prišlo k naozaj zlému, aj jeho stroj nám môže vypomôcť. Spolupracujeme tiež aj s miestnym družstvom, ktoré má traktor a pluh, takže boli by v prípade potreby nápomocní. Máme toho ale veľa, ak si predstavíte, že v správe máme 27 kilometrov mestských komunikácií a 14 kilometrov chodníkov, tiež 3 hektáre parkov a keď príde ozaj silné sneženie, či kalamita, občania požadujú rýchly zásah, to však tak rýchlo naozaj nejde.“

Hlavným dôvodom je samozrejme veľmi stará a poruchová technika Podniku služieb. Čo je ale pre mesto prioritou? „Všetko máme rozdelené do určitých sektorov. Obchody, zdravotné stredisko, požiarnici, toto je na prvom mieste. Druhý sektor sú ulice hlavná, teda SNP, Zimná a Nová. Tretí sú ostatné ulice mesta. Štvrtý sektor a aj prioritu tvoria Hámor, Lányi huta, všetko odľahlejšie miesta. Všade treba ale robiť zimnú údržbu. Bez rozdielu. Dúfam, že túto zimu zvládneme, aj keď mám naozaj veľké obavy kvôli tým starým strojom. Roky sa bojím najmä zimy, ktorá je náročná na pracovnú dobu a extrémne zaťažuje aj stroje. Veď minulý rok sme odviezli 500 nákladných áut snehu z mesta. Z ulíc to zmiznúť musí a na niektorých ako na Mierovej (Rik), Lesnej a Slnečnej, to je doslovne o život. Tie sú najextrémnejšie v našom meste.“ Dokončil pre náš portál konateľ Podniku služieb mesta Dobšiná Tibor Harmatha.

Foto: Redakcia MD