Kultúra

Vianočná kapustnica ZO SZTP Dobšiná

Členovia základnej organizácie Slovenského zväzu telesne postihnutých (SZTP) v Dobšinej sa stretli 5. decembra 2023, v predvianočnom čase vo vynovenom kultúrnom dome, aby si spoločne užili posedenie pri vianočnom stromčeku. Ako každý rok, aj tento sa tradične podávala kapustnica, ktorú si svojpomocne uvarili. Pri slávnostne vyzdobených stoloch a za príjemnej vianočnej hudby sa debatovalo a spomínalo. Minútou ticha bola uctená pamiatka zosnulých členov.

Smutne sme konštatovali, že z roka na rok nám ubúdajú členovia, že náš zdravotný stav sa nezlepšuje, ale zhoršuje. Najmä choroby pohybového aparátu veľmi obmedzujú našich členov. Napriek tomu to nevzdávajú a snažia sa žiť aktívnym životom a zapájať sa do podujatí organizovaných mestom. Takým bol aj v apríli Deň Zeme, vtedy naši členovia pozbierali odpadky okolo pumpy na Truci a popri ceste ku „vyrovnávačke“.

Ešte pred koronou sme organizovali viacero podujatí s ekologickým a športovým zameraním. Doba sa zmenila a my sme sa museli prispôsobiť. Posedenie v kultúrnom dome nás veľmi potešilo aj ústretový prístup pracovníčok kultúrneho domu, ktoré nám ochotne zapožičali taniere, šálky na kávu a všetko potrebné. Ďakujeme veľmi pekne Mestu Dobšiná, že sme sa mohli stretnúť v takom peknom prostredí.

Mgr. Anna Lenkeyová