Prvé kroky nového vedenia mesta v zanedbanom probléme s osadou

Iba pár dní od vymenovania do funkcie, viedli kroky nového primátora mesta Dobšiná do miestnej rómskej osady niže mesta. Rómov svojou návštevou primátor Ján Slovák (nezávislý) prekvapil v sobotu v dopoludňajších hodinách, pričom sa k nemu pridal aj poslanec Mestského zastupiteľstva Ing. Tomáš Mišanko (nezávislý). Obaja sa totiž chceli osobne pozrieť na to, v akom stave je rómska osada a skrz osobné stretnutia s jej obyvateľmi neskôr navrhnúť riešenia, ktoré by mohli pomôcť ako samotným Rómom, tak aj majorite žijúcej v meste.

Osadu sme navštívili spolu s primátorom Slovákom a poslancom Mišankom, kde na našich záberoch môžete vidieť, že prešli naprieč celou osadou a detailne si prezreli stav okolia, tiež príbytkov za značne poškodeným činžiakom. Obydlia za ním sú všetky postavené nelegálne a väčšina z nich je zbitá z dosák a poprekrývaná kartónmi a igelitom. Až hrôzostrašne vyzerá tiež provizórna rozvodňa elektrickej energie, ktorú väčšina obyvateľov nelegálnych príbytkov odoberá od svojich susedov.

Cestou naprieč osadou tečie voda vyvierajúca z prameňov, všade vôkol blato a pomyselným „bombónikom“ je odpad, ktorý  v tejto časti Dobšinej nájdeme úplne všade, no natrafíte aj na kopy, ako na skládke komunálu. Isteže, jedná sa o odpad obyvateľov žijúcich v osade, ktorí ho nekumulujú v riadnych nádobách, ale neraz vyhadzujú priamo pred svoje obydlia. Pri otázke na to, čo najviac chýba Rómom žijúcim v osade, sa všetci zhodli na vode, zlom stave bývania, no spomenuli aj doterajší nezáujem kompetentných.

Spýtali sme sa primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka (nezávislý), aké má dojmy z tejto návštevy: „V prvom rade je potrebné zmapovať celkovú situáciu na osade. Vôbec nemáme prehľad o tom, koľko v nelegálnych chatrčiach a rôznych “doskodreveniciach“ žije ľudí. Informácia o reálnom počte obyvateľov osady je veľmi potrebná pri komplexnom riešení tejto situácie, ktorá je hádam desaťročia neriešená.  V  súčasnosti je tento stav neúnosný,  hromady odpadkov, špiny, voda tečúca po blatnej ceste,  “špeciálne elektrické prípojky“ … atď. To je pritom iba zlomok problému, ktorý rastie stále viac a viac.

Najväčší problém je tam s vodou, ktorá je základom pre život a hygienu. Vodu musíme riešiť čím skôr  kvôli nám všetkým, pretože riziko vzniku chorôb v tejto oblasti je na tej najvyššej možnej priečke. Samozrejme musí táto komunita dokázať, že chce byť prospešná a sama sa pričiňovať o to, aby niečo dostala, nie len čakať, že bez akéhokoľvek pričinenia všetko spadne z “neba“. Veľká medzera je v komunikácii, preto som presvedčený, že vytvorenie pracovného miesta  tzv. vajdu, ktorý bude medzičlánkom medzi rómskou komunitou a mestským úradom bude veľkým krokom vpred pri riešení problémov v tejto komunite.“ Dodal primátor mesta Dobšiná a vyjadril sa tiež, že bude žiadať všetkých mestských poslancov, aby sa na osadu niže mesta prišli pozrieť osobne, aby sa oboznámili so stavom, aký momentálne je.

Na reakciu sme sa tiež spýtali poslanca Mestského zastupiteľstva Ing. Tomáša Mišanka (nezávislý). „Riešenie tohto dlho odkladaného problému nebude jednoduché. Otázka znie , či chceme nájsť trvalé a udržateľné riešenie , alebo znova budeme túto komunitu „nútiť“. Ak to bude druhá varianta, bude to znova kopec času, energie a aj peňazí , ktoré v konečnom dôsledku sa minú očakávanému efektu. Úplným základom bude musieť byť aktívna spolupráca tejto osady na riešení každého problému. Problém vidím aj v diametrálnom rozdiele obidvoch kultúr. Nájsť spoločný prienik , ktorý bude vyhovovať obom stranám a pritom budú jasne dané práva a povinnosti , to bude fuška“. Pod príspevkom vám prinášame fotografie, kde si sami môžete prezrieť stav dobšinskej osady.

Foto: Redakcia MD