Slovenský Červený kríž vyškolil pre Dobšinú a okolie zdravotníkov

V stredu 10. decembra 2014 sa v priestoroch Mestského kultúrneho strediska uskutočnilo druhé kolo školenia Slovenského Červeného kríža, pod vedením lektorky Kataríny Oravcovej, ktorá mala za úlohu vyškoliť 13.-nástich nových zdravotníkov, pre poskytovanie predlekárskej prvej pomoci v Dobšinej a okolí. Títo novovyškolení zdravotníci absolvovali normu vyškolenia s EU certifikátom a patria k miestnemu spolku Slovenského Červeného kríža v Dobšinej. Ten počas celého roka 2014 bohato rozvíjal svoju činnosť v našom meste skrz najrôznejšie podujatia, až po projekty zamerané pre najmenších, pričom jeho prioritnou úlohou je skvalitniť prevenciu, predlekársku starostlivosť a informovanosť verejnosti v daných oblastiach.

Požiadali sme preto predsedu miestneho spolku Slovenského Červeného kríža (SČK) v Dobšinej, Juraja Kariku o rozhovor a priblíženie cieľov organizácie. „SČK má v Dobšinej bohatú tradíciu a väčšina si organizáciu spája s masovými akciami zamerané na verejnosť, ako napríklad Kvapka krvi. To je však iba časť celkového dosahu, lebo poskytujeme tiež dohľad nad hromadnými podujatiami, akými boli v našom meste nedávne veľkolepé oslavy 70. výročia SNP, alebo športové podujatie Dobšinská desiatka. Spolupracujeme tiež so všetkými školskými a predškolskými zariadeniami. Tam nám v súčasnosti beží projekt „Evička“ zameraný na deti predškolského veku. Snažíme sa tiež posilniť informovanosť mladých ľudí, kde v Svetový deň boja proti AIDS (01.december), sme mali besedu so žiakmi na miestnom gymnáziu.

Som veľmi rád, že naša organizácia má potenciál a to najmä vďaka šikovným a ochotným ľuďom, jej členom , bez ktorých by to nešlo. Ako som spomenul, jednou z našich aktivít je aj priamy dohľad nad podujatiami, kde by mali naše tímy vedieť adekvátne zasiahnuť. Pre čo najkvalitnejší a nejefektívnejší prístup, bolo preto namieste zvýšiť kvalifikovanosť našich členov, ktorí vykonávajú dohľad. To bolo umožnené skrz školenie predlekárskej prvej pomoci, ktorý nám poskytol Územný spolok v Rožňave. V Dobšinej sa tak vyškolilo 13 ľudí, zdravotníkov s EU certifikátom, ktorí budú pôsobiť v našom meste a v prípade potreby použijú nadobudnuté poznatky, či už v teréne, alebo na stretnutiach, besedách. Budeme sa snažiť o to, aby sme boli  pre naše mesto stálym a všestranným prínosom.“

Foto: MS SČK Dobšiná