Aktuality

OZ Detstvo deťom: „Moja práca je výnimočná!“ 

 

Touto vetou začali hodnotenie svojej dvojročnej práce v OZ Detstvo deťom naše „AMALKY“: Julka, Magdaléna a  Mariana – mladé ženy, mamičky z “domčekových” rodiniek, ktoré pracujú ako mentorky ranej starostlivosti v rodinách v rómskej komunite. Venujú sa aktivitám s bábätkami od narodenia, batoľatami a predškolákmi „v teréne“, každý deň navštevujú mamičky a deti u nich doma, v ich prirodzenom domácom prostredí. Vedú mladé mamičky k tomu, ako môžu svoje deti vzdelávať hravou formou, ako deťom zabezpečiť podnetné prostredie a rozvíjať ich zručnosti. Prvé 3 roky života dieťaťa sú pre vývin mozgu najdôležitejšie. Amalky mamičkám ukazujú to, čo sa v Domčeku naučili – ako tieto prvé roky naplno využiť a pripraviť tak svoje deťúrence na školské časy a vlastne na celý život.

„Som rada, že mám takú prácu. Ráno prídem do Domčeka, pripravujem sa do rodín. Rodiny mám rozdelené na každý deň. Vyberiem hračky podľa veku detí, zoberiem puzzle, vkladačky, hrkálky, omaľovánky, knihy. Deti sa radi hrajú a veľmi sa na mňa tešia. Mám rada túto prácu, chcem čo najviac v tejto práci zotrvať a urobím pre to maximum. Chcem naučiť aj iné mamičky to, čo som sa aj ja naučila.“, napísala Mariana.

Julka podobne napísala, že má svoju prácu rada. Tiež každé ráno odchádza z Domčeka do rodín s taškou plnou rôznych hračiek, kníh a ďalších pomôcok, ktoré pri aktivitách s deťmi a mamičkami používa. „Mamičky ma už očakávajú, deti vysedávajú von na dvore a čakajú, kedy prídem. Vyberiem z tašky hračky a začneme sa hrať. Mám ich podelené podľa veku detí – pre bábätká čierno-biele knihy, hrkálky, látková kniha so zrkadlom a pre väčšie deti vkladačky, puzzle, navliekačky, knihy, omaľovánky, farbičky. Mamičkám nechám hračky, aby sa mohli s deťmi doma hrať a tiež im ukazujem, ako si môžu aj doma vyrobiť hračky a nič ich to nestojí.“

Aj Magdalénu jej práca veľmi baví a rada by sa deťom a ich mamám venovala aj naďalej. „Chcem mamičky a deti naučiť niečo nové, niečo zaujímavé a dôležité pre rozvoj detí. Malému bábätku treba dať viac, nie len najesť, okúpať, prebaliť, ale aj hrať sa s ním, venovať sa mu od narodenia. S deťmi sa treba hrať, veľa sa s nimi rozprávať a komentovať všetko, čo vidia, čo robíme. Snažím sa mamičkám vysvetliť to, čo som sa naučila, ako rozvíjať zručnosti detí, reč, hrubú motoriku, jemnú motoriku a že aj citový rozvoj je dôležitý. Ten pocit, že som ich niečo naučila, je výnimočný.“

Súčasťou pracovnej náplne Amaliek bola v tomto roku aj príprava a tvorba publikácie: „Raná starostlivosť I. – Manuál pre mentorky ranej starostlivosti v rodinách a mamičky bábätiek do 1 roka“, kde využili svoje doterajšie rodičovské i pracovné skúsenosti.

Pracovné miesta sa nám pre tieto šikovné ženy a zodpovedné mamy, ktoré navštevujú Domček od jeho začiatkov, podarilo vytvoriť vďaka projektom „Rodičovské centrum – raná starostlivosť o dieťa v domácom prostredí“ a „Rodičovské centrum – centrum podpory včasnej intervencie“. Projekty boli podporené z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021; správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. A i keď prvý z  projektov skončil pred rokom a druhý skončí už čoskoro, budeme sa snažiť, aby naše aktivity zamerané na ranú starostlivosť v rodinách neskončili. Lebo na každom dni.

Ďakujeme aj touto cestou každému, kto nám v našom snažení pomáha. Veríme, že naše aktivity sa odzrkadlia na úspechu budúcich škôlkarov a školákov, že z nich vyrastú úspešní mladí ľudia a tí najlepší rodičia pre svoje deti.

Júlia Kašparová, Mariana a Magdaléna Gažiková a Norika Liptáková, RC Domček OZ DeDe

Translate »