„Domček“ bližšie k deťom po celom Slovensku

Deti, to najdôležitejšie čo máme. Zároveň tí najzraniteľnejší, ktorí sa bez nás nezaobídu. A to najdôležitejšie obdobie, ktoré bude ovplyvňovať ich život už navždy, je prvých 1 000 dní ich života. Učia sa poznávať svet, pomenúvať veci, cvičia svoje motorické zručnosti, rozvíjajú myšlienkové procesy a operácie. Čo však deti, ktoré sa narodia do chudoby, do prostredia, kde je podnetov málo alebo naopak, veľa, no sú neprimerané a neozrejmované?

Sme veľmi radi, že naše OZ Detstvo deťom pomáha vytvárať podmienky pre ranú starostlivosť. Naše OZ a RC „Domček“ robí radosť deťom v Dobšinej a inšpiruje aj iné mestá a  obce. Vieme, že detí, ktoré potrebujú bezstarostné, dôstojné, šťastné detstvo a plnohodnotnú starostlivosť od narodenia, je po celom Slovensku neúrekom a sú tu miesta, kde deti majú nádej na zmenu. Už dlho sme sa zamýšľali nad tým, ako im aspoň trochu pomôcť a  dať im kúsok nášho „Domčeka“. Správna stimulácia v prvých troch rokoch života dieťatka je nenahraditeľná a veľmi dôležité sú aj podnety a hry potom.

Náš Domček v Dobšinej je každý deň plný detí. Okrem radosti im prináša aj podnetné edukačné hry a výsledky je na našich deťoch, dnes už školákoch, vidieť. Rozhodli sme sa preto náš Domček priniesť aj k deťom mimo Dobšinej. Vďaka Karpatskej nadácii  a miestnym zanietencom sa nám to podarilo. V letných mesiacoch sme zariadili a vybavili alokované detské kútiky pre bábätká a zaškolili ľudí, ktorí sa budú bábätkám venovať. Aktuálne sú na Slovensku už tri DeDe-herničky.

V Komunitnom centre v Moldave nad Bodvou, s ktorým spolupracujeme už päť rokov, sme zariadili prvú DeDe-herničku. Veríme, že miestne bábätká si užijú benefity tejto herničky každý deň, budú sa tu hrať a rozvíjať sa. Druhá DeDe-hernička vznikla v spolupráci s OZ Gaštanový koník v Snine a poslúži potrebám včasnej intervencie v miestnej komunite. Tretia DeDe-hernička je zriadená v Píle, v malej obci v Žarnovickom okrese, ktorá leží v nádhernom prostredí, obklopená lesmi ako naša Dobšiná. Už pri zariaďovaní sme mali skvelých, veľmi aktívnych a zvedavých „pomáhačov“, ktorí niektoré z hračiek hneď otestovali.

A takto sa nám podarilo dostať kúsok Domčeka a destva deťom do rómskych komunít po Slovensku. Veríme, že naše DeDe-herničky tak vrátia detstvo a pomôžu bábätkám získať správne podnety už v ich rannom veku…. lebo na každom dni záleží.

Zriadenie a vybavenie DeDe-herničiek je súčasťou projektu: „RC Domček – alokované detské kútiky pre bábätká“ uskutočneného vďaka podpore Programu rozvoja rómskych komunít, ktorý realizuje Karpatská nadácia v spolupráci s Nadáciou Ekopolis. Každá hernička je vybavená detským nábytkom, hračkami a knihami pre rozvoj bábätiek. Zariadenie DeDe-herničky obsahuje detský stolík so stoličkou a regál na hračky, veľkú penovú podložku na lozenie a hry na zemi, hraciu deku a hrazdičku, box s hrkálkami a loptičkami, závesné farebné a zvukové hračky na hrazdičku, rôzne leporelá, prevliekačky, vkladačky, puzzle, skladačky, drevené kocky, pexesá, box s  materiálom na rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky a sadu hračiek na princípe Montessori vyrobených v našom „Domčeku“.

Bude časom DeDe-herničiek viac? Dúfame, že áno, boli by sme naozaj radi. Zriadenie ďalšej DeDe-herničky je v pláne a  už čoskoro sa stane realitou. Veríme, že DeDe-herničky budú často a efektívne využívané, obľúbené a s radosťou navštevované … lebo na každom dni záleží.

N.Liptáková, H.Čajková a E.Polgáriová, OZ Detstvo deťom