Obyvateľka uchovala zbierku pôvodných medových receptov z Dobšinej

Blížia sa Vianoce, najkrajšie rodinné sviatky v roku, ktoré voňajú ihličím, vanilkou a medom. Dobšiná má slávnu históriu no málokto vie, že sa zachovalo aj mnoho pôvodných receptov od obyvateľov vhodných práve na toto obdobie. Jednou z nich je zbierka receptov, ktoré objavila pani Emília Kubiňáková (80). Táto zbierka vznikla z ručne písaných textov zozbieraných niekedy v 70. rokoch 20. storočia. Dobšiná bola oddávna známa aj produkciou medu, kde domáci včelári dbali na kvalitu a osobitosť svojich produktov. Práve to predurčilo u gazdiniek v predvianočnom období široké použitie medu v kuchyni, no najmä pečení. Pani Kubiňákovú sme preto osobne navštívili a ochotne nám priblížila tajomstvo tejto unikátnej zbierky receptov.

Ako nám povedala pani Kubiňáková: „V Dobšinej sa usporiadala prvá výstava medového pečiva v kultúrnom dome, bolo to pred 50 rokmi. V našom meste vtedy prekvitalo včelárstvo. Práve na tejto výstave som si zakúpila zväzok receptov v pôvodných jazykoch našej lokality a po rokoch som znovu objavila tento vzácny poklad. Dali sme sa do prekladania, bola to drina, lebo všetko sa prepisovalo z pôvodných textov cez písací stoj a ďalej kopírovalo pomocou kopírovacieho papiera. Týchto zväzkov je v našom meste už iba pár. Chceli sme, aby sa zväzky receptov dostali do domácností a gazdinky počas vianočného pečenia mohli vyskúšať aj niektorý z týchto starých medových postupov.“

Mnohé z receptov si vyžadovali pracný preklad, keďže boli písané v maďarčine a bulleenerčine. Množstvo z použitých slov označujúcich ingrediencie sú dnes neznáme a poznala ich len hŕstka ľudí. Aj s ich pomocou sa preto podarilo recepty preložiť do slovenčiny, vďaka čomu môžu dodnes šikovné gazdinky oceniť ich výnimočnosť. Práve preto vám v tomto predvianočnom období prinášame dva pôvodné recepty nášho mesta z tejto unikátnej zbierky.

Gustine rezy

Rozpočet na prvé cesto: 250g masla, 100g medu, ½ balíčka prášku do pečiva, 2 žĺtky, 1 PL rumu, trocha soli, ½ balíčka vanilkového cukru, 400g hladkej múky.

Rozpočet na druhé cesto: Piškótové cesto zo 4 vajec

Postup: Zo všetkého urobíme ľahké cesto, vyvaľkáme a pečieme na bledo. Keď je napoly upečené, potrieme ho marhuľovým lekvárom. Zatiaľ pripravíme zo 4 vajec piškótové cesto a natrieme na marmeládu. Vrch posypeme posekanými lieskovcami. Pečieme na miernom ohni, upečené posypeme práškovým cukrom a krájame na štvorčeky.

Medovo hriatô

Rozpočet: 100g krištáľového cukru, 1dcl vody, kúsok celej škorice, 5 voňavých klinčekov, kôru z jedného citrónu, 1 bal vanilky, 4 zrnká nového korenia, ½ kg medu, 6 dcl liehu.

Postup: Cukor upálime, pridáme vodu, škoricu, klinčeky kôru z citróna, vanilkový cukor a korenie. Varíme ¼ hodiny. Pridáme med, necháme prejsť varom a penu zbierame. Do vychladnutého vmiešame lieh a všetko precedíme.

Red. JK & Mgr. E. Kukurová