Aktuality

Záchranári v Dobšinej odovzdali život zachraňujúci prístroj

 

Do projektu s názvom Záchrana som ja, ktorý zorganizovala Falck n.o. a Nadácia Allianz sa zapojilo 376 tried základných škôl po celom Slovensku. Medzi nimi aj tri triedy (1.C, 2.A a 4.A) zo Základnej školy v Dobšinej, kde žiaci 2.A obsadili celkovo 12 miesto pri vyhodnotení projektu a získali pre školu ukážky prvej pomoci pre celý prvý stupeň ZŠ, kurz prvej pomoci pre pedagógov školy a automatický externý defibrilátor. 28.11.2017 preto profesionálni záchranári navštívili dobšinskú základnú školu spolu s maskotom Falcom, aby odovzdali svoje vedomosti žiakom a pedagógom, no najmä slávnostne predali život zachraňujúci prístroj, ktorým doteraz škola nedisponovala.

Ako priblížila profesionálna záchranárka, Eva Čelachovská: „našim cieľom je, aby všetky deti ovládali poskytnúť prvú pomoc. Prostredníctvom veselých kresieb s tematikou príbehu záchrany ľudského života sme z celkového počtu zapojených vybrali 50 škôl, kde odovzdáme prístroj zachraňujúci životy. Defibrilátor je veľmi dôležitým nástrojom v prvých minútach zlyhania krvného obehu a jeho použitím v potrebnej situácii sa mnohonásobne zvyšuje šanca na prežitie.“

Žiakov po slávnostnom privítaní a ocenení víťaznej triedy následne záchranári rozdelili do skupín, kde im predviedli ako postupovať pri komunikácii s operačným strediskom, zástave krvného obehu, dusení, epileptickom záchvate, ale aj ako sa správať v dopravnej premávke, no najmä čomu sa vyvarovať. Zlatým klincom programu bola simulácia reálneho zásahu záchranárov s výjazdovým vozidlom. V popoludňajších hodinách absolvovali kurz pedagógovia základnej školy, ktorí tak budú kvalifikovane pripravení na poskytnutie prvej pomoci a zvládnutie krízových situácií.

Text & foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »