Aktuality

O poskytovaní zdravotnej starostlivosti v Dobšinej

 

Náš portál prijal viacero podnetov od obyvateľov mesta ohľadom zdravotnej starostlivosti v Dobšinej. Ako všetci vieme, mesto zápasí s viacerými problémami, medzi iným však aj nedostatkom obvodných lekárov pre dospelých. Ešte pred pár rokmi boli v Dobšinej traja. Situácia sa však zmenila tak dramaticky, že dnes pokrýva obvod Dobšinej s priľahlými obcami iba jediný lekár MUDr. Mária Očkaiková. Podľa našich informácií, po nenastúpení druhého lekára, ktorý si už začal budovať svoju ordináciu, boli zdravotné karty pacientov prerozdelené medzi Dobšinú a Nižnú Slanú o počte 350 kusov jednotlivo.

To všetko samozrejme k už existujúcim pacientom lekárov, ktorí mali dávno naplnený stav a dlhší čas nových pacientov pre vyťaženosť nepríjmali. Obyvatelia s touto situáciou nie sú spokojní, odzrkadľuje sa to najmä v dlhšom čakaní v preplnenej  čakárni, či celkovou sťaženosťou. Preto požadujú riešenia a nie prázdne sľuby. Netreba ale zabúdať ani na to, že aj lekár je iba človek a jediná lekárka pre Dobšinú je pracovne vyťažená na úplné maximum. Okrem starostlivosti o enormný počet ambulantných pacientov, vykonáva domáce návštevy ležiacich a taktiež obhliada zosnulých. Je to kritické, pritom všetci dobre vieme, že najmä pred voľbami vedenie mesta, konkrétne primátor Karol Horník (Smer-SD) sľuboval vo svojich propagačných materiáloch zabezpečenie obvodných lekárov, ba dokonca lekárov špecialistov ako diabetológa, či gynekológa.

Nestalo sa tak aj napriek poslanectvu v Košickom samosprávnom kraji, ktorý má priamy súvis s možným riešením nedostatku obvodných lekárov. Aby to nestačilo, najnovšie sa zrušilo aj pracovisko rehabilitácie v Dobšinej, ktoré prevádzkoval MUDr. Karpenko. Pacienti z Dobšinej a priľahlých obcí, teda na rehabilitáciu, ktorá je každodenná, musia dochádzať do Rožňavy. Tieto veci sa pritom týkajú každého obyvateľa, veď lekárov a zdravotnú starostlivosť potrebuje každý. Mnohí to riešia dochádzaním do iných miest, či obcí. Je však správne, aby tak veľký obvod, ktorý predstavuje Dobšiná a priľahlé obce mal iba jedného obvodného lekára pre dospelých?

Z histórie vieme, že ešte aj v čase vojny, ich predsa mala Dobšiná dvoch… Je teda dnešná doba ešte horšia ako vtedajšia a čo urobí samospráva pre zlepšenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti? Na to všetko sme sa na pôde včerajšieho zastupiteľstva pýtali za vás, kde nám odpovedal primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) a poslankyňa Mestského zastupiteľstva, pediatrička MUDr. Ingrid Gallová (nezávislá). Všetky otázky a odpovede si môžete pozrieť v priloženom videu, ktoré vám načrtne to, ako na tom Dobšiná v tejto oblasti naozaj je. 

Ilustračné foto: Stock.xchng, video: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »