Kultúra

Na tvorivých dielňach sa mramorovalo

 

Aj v mesiaci október ZUŠ a CVČ Dobšiná pripravili pre deti nášho mesta tvorivé dielne. Tentoraz  sme s deťmi  vyrábali obrázky technikou maramorovania. Mramorovanie je technika pochádzajúca z Malej Ázie a pôvodne sa používala najmä na farbenie papiera. Najpopulárnejšia bola v 19. storočí, v období secesie. Je to technika, ktorou si môžeme špeciálnymi farbami na mramorovanie ozdobiť rôzne druhy povrchov. Výsledný efekt pripomína mramor. Táto technika je vhodná na papier, drevo, hodváb, sklo, umelé hmoty, vyfúknuté vajíčka, sviečky, textil, hodváb, plexisklo, lepenku, polystyrén, kov  a mnohé ďalšie materiály.

Čaro mramorovania sa skrýva v tom, že rozplývavý vzor sa nedá do takej miery ovplyvniť, ako keď maľujeme štetcom. To znamená, že je takmer nemožné vytvoriť dva dokonale rovnaké motívy. Na mramorovanie je potrebná trpezlivosť a fantázia. Farbu sme si pred použitím dôkladne potrepali a nakvapkali ju priamo z fľašky na vodnú hladinu. Na mramorovanie je ideálne použiť 2-3 farebné odtiene. Drevenou špajlou, alebo špáradlom sme krúžili po vodnej hladine a vytvárali mramorový vzor. Ozdobovaný papier, alebo predmet sme pomaly ponorili na hladinu, veľmi rýchlo ho vytiahli a nechali uschnúť. Deti kreatívna práca veľmi bavila a vznikli prekrásne obrázky. Pozývame vás na ďalšie tvorivé dielne v mesiaci november.

Mgr. Jana Krišáková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »