Medzinárodné preteky psích záprahov Ľadová 2023

Počas posledného januárového víkendu 28.-29.1.2023 sa po prvý krát konali v areáli SNOW PARK ĽADOVÁ Medzinárodné preteky psích záprahov. Medzi súťažiacimi mali zastúpenie pretekári zo Slovenska, Poľska, Česka, Maďarska, Rakúska, Nemecka i Moldavska. Do Ľadovej zavítalo viac ako 100 súťažiacich, ktorí pretekali v rôznych kategóriách od jedného psíka až po 14 členný záprah.

Z poverenia Slovenského zväzu psích záprahov sa nám podarilo zorganizovať mimoriadne úspešné a pre náš región jediné podujatie svojho druhu na ktoré zavítalo množstvo divákov a fanúšikov.

Podmienky na realizovanie tohto podujatia boli fantastické. Od veľkého množstva snehu, dokonalých a technických tratí, či servisu pre pretekárov a divákov, pre ktorých boli pripravené záchytné parkoviská, kyvadlová doprava,  dobré občerstvenie, či sociálne zariadenia a čerešničkou bola možnosť previesť sa na psích záprahoch.

Musheri kempovali v areáli už týždeň pred pretekom a trénovali na upravených tratiach v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni, ubytovanie a stravovanie využívali v okolí, čím svojou troškou tiež prispeli k rozvoju cestovného ruchu v našom regióne. Je to v rámci mesiaca január už druhé hromadné podujatie, ktoré sme zorganizovali, keď 21. 1. 2023 sa u nás konali lyžiarske bežecké preteky Slovenského pohára pre žiakov a verejnosť. Bola to tiež určitá previerka organizácie, ktorú by sme do budúcna vedeli posunúť znova na vyšší level a vrátiť tak do Ľadovej aj Majstrovstvá  Slovenska v bežeckom lyžovaní.

Odozvy a ohlasy po oboch podujatiach boli fantastické. Tešíme sa z toho, že sme znova mohli kladne spropagovať náš región, okrem sociálnych sietí aj v rádiách, či televíziách a uprieť tak pozornosť návštevníkov nie len zo Slovenska na naše aktivity a pohostinnosť.

Dovoľte nám aby sme sa poďakovali všetkým partnerom za pomoc pri organizovaní oboch podujatí a za náš región: Mestu Dobšiná, Mestským lesom Dobšiná, spol. s r.o., OOCR Slovenský raj – Spiš, Farme na Samelovej lúke, Ranču pod Ostrou Skalou, obci Stratená, Autoklubu EHC Dobšinský kopec, všetkým podnikateľom a najmä všetkým dobrovoľníkom a pretekárom.

Zámerom nášho občianskeho združenia je ďalší rozvoj v oblasti cestovného ruchu v Ľadovej a okolí. Prostredníctvom viacerých výziev a grandov sa snažíme o získanie nenávratných investícii pre dobudovanie infraštruktúry, požičovne lyží, útulne a prístrešku pre snežné pásové vozidlo, taktiež zasnežovania, či osvetlenia bežeckých tratí.

To, či sa tieto smelé plány a ambície naplnia a či sa aj spomínané úspešné podujatia stanú tradíciou v našom regióne vo veľkej miere ovplyvní Mesto Dobšiná, ktoré sme požiadali o možnosť znovu predĺženia starostlivosti o bežecké trate v Ľadovej a okolí na ďalšie obdobie sezón 2023 – 2028.

Ing. Františka Debnáriková, predseda OZ SNOW PARK ĽADOVÁ, foto: Lukáš Koska