Kultúra

Leto v centre voľného času

V rámci letného prímestského tábora v mesiaci júl sme aj tento rok pripravili pre deti pestrý program. Jednotlivé týždne/turnusy sme mali zamerané na rôzne aktivity, podľa ktorých si deti mali možnosť vybrať ten týždeň, ktorý ich zaujal najviac. Začali sme týždňom športovým, druhý týždeň bol kreatívny, tretí environmentálny a mesiac sme ukončili relaxačným týždňom. Deti sa počas jednotlivých turnusov striedali, niektoré boli celý mesiac. Celkovo sme mali 78 detí. Teší nás, že sa do našej prázdninovej činnosti prihlásili aj deti nielen z Dobšinej, ale aj z blízkeho či vzdialenejšieho okolia.

Počas športového týždňa sme zorganizovali aktivity na dopravnom ihrisku spolu s našou mestskou políciou a do čara tenisu nás zasvätil ujo Marek Leško. Počas kreatívneho týždňa sme kreslili na fóliu v záhradnej galérii, maľovali sme vtáčie búdky, premenili sme kamene na drahokamy a vyčarovali sme krásnu dúhu z cukríkov. Tretí týždeň mal environmentálne zameranie. Hneď v pondelok sme prežili krásne predpoludnie vďaka projektu „S kamarátkou energiou pre deti a mládež“ od MERTEL RG, navštívili sme mestské lesy a lesnú škôlku s tetou Viktorkou Vikartovskou, vytvorili sme krásne mandaly z prírodného materiálu a zhotovili úľ so včeličkami.

Posledný týždeň bol relaxačný. Zahrali sme sa na multifunkčnom ihrisku, kde nám ujo Paľo Horváth pripravil športové súťaže a hry, prešli sme sa do Lányiho Huty a v piatok už na nás čakala rozlúčková párty s prekvapením, na ktorú sme sa už veľmi tešili. Zabavili sme sa na animačnom programe, ktorý pre nás pripravili tety s LITTLE BERRY. Mimoni mali pre nás pripravenú skvelú zábavnú párty plnú hier a skrášlili nás trblietkavým tetovaním.

Okrem všetkých týchto aktivít sa deti kúpali v bazéne, hrali obľúbené hry – Stopári, Sedbal, Veľkoobchod apod. Každý utorok popoludní si deti pripravili nejakú sladkú maškrtu(bublaninu, koktejl, ovocné taštičky) a každú stredu sme zorganizovali celodenný výlet. Mali sme exkurziu hasičskej stanice v Dobšinej, užili sme si vychádzku po náučnom chodníku v Rejdovej, ktorým nás sprevádzali teta Katka a ujo Marián Vargovci. Boli sme v Galérii v Rožňave, kde si deti zhotovili  kožené náramky. Navštívili sme aj Detské centrum v Rožňave, jaskyňu Domica a posledný výlet bol v Spišskej Novej Vsi. Deti sa vybláznili  na plavárni a nakúpili si v obchodnom centre Madaras.

Počasie nám prialo po celý mesiac, všetky naplánované činnosti sme zrealizovali. Ďakujeme tetám kuchárkam z MŠ Dobšiná za chutné obedy. Naša vďaka patrí všetkým „dospelákom“, ktorí spolu s nami pripravili pre deti krásny prvý mesiac prázdnin. Ďakujeme všetkým rodičom, ktorí nás podporili a prihlásili svoje deti na našu letnú činnosť. Veríme, že si všetky deti odnesú domov pekné zážitky a chvíle, ktoré strávili spolu so svojimi kamarátmi.

Mgr. S. Tešlárová