Aktuality

Dokončujú chodník po stopách baníctva

 

V dnešné ráno viacerí spozorovali pracovníkov, ktorí v centre mesta na námestí, ale aj pri evanjelickom kostole hĺbili, betónovali a osádzali stĺpy, ktoré budú slúžiť pre výkladové tabule k avizovanému náučnému chodníku po stopách baníctva. Povedzme, že mesto Dobšiná na základe žiadosti získalo v rámci programu Terra Incognita dotáciu na realizáciu tohto projektu, ktorý by podľa viacerých mohol napomôcť k zlepšeniu nelichotivej situácie turizmu v našom meste.

 

Ako pred časom informoval mestský úrad, na trase náučného chodníka budú osadené turistické prístrešky, lavice, stoly a smerovníky. Náučný chodník bude prístupný širokej verejnosti teda občanov mesta a turistov. Ako nám povedali pracovníci, ktorí dokončovali práce na osadzovaní informačných tabúľ: „Začali sme pred časom v Lányiho Hute, kde v súčasnosti prebiehajú aj dokončovacie práce na altánkoch a lavičkách, ktoré budú môcť ľudia využiť na oddych. Takýchto miest je niekoľko a sú rozmiestnené po všetkých trasách náučného chodníka.“  

 

Informácie o náučnom chodníku budú dokonca prezentované aj vo vydanom sprievodcovi, ktorý mesto následne dá do obehu. Cieľom realizácie projektu je podľa vedenia mesta skvalitnenie orientačno-informačných služieb, rozšírenie ponuky doplnkových služieb turistom, skvalitnenie voľnočasových aktivít širokej verejnosti občanov a návštevníkov mesta, získanie vedomostí o baníckej histórii mesta a pozostatkoch banských diel v Dobšinej a jej okolí a k celkovému zvýšeniu atraktívnosti mesta a celého regiónu.

 

Samotný program Terra Incognita je zameraný na prípravu rôznych kultúrnych podujatí v celom regióne v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 s charakterom kultúrno-poznávacieho turizmu, ale aj na zveľadenie drobnej infraštruktúry zariadení v regióne v záujme poskytovania kvalitných služieb, pričom sa očakáva zvýšenie návštevnosti nepoznanej krajiny. Mesto Dobšiná získalo dotáciu z tohto projektu vo výške 14 309,80 EUR na spomínaný náučný chodník po stopách baníctva a Evanjelickému a. v. farskému úradu v Dobšinej bola taktiež pridelená dotácia vo výške 8 000 EUR na stavebné úpravy okolia, ktoré prebehli nedávno.

 

Náučný chodník, na ktorom sa práce blížia ku koncu bude mať dve trasy. 1. trasa bude od Námestia baníkov v tomto smere : Evanjelický kostol – Zimná ul.– SNP ul. – Záhradná ul. – Lányi Huta – Námestie v Lányi Hute – Flos – Rik. Trasa je vhodná pre menej náročných turistov pričom jej dĺžka je 6,6, ktorej prejdenie by malo trvať zhruba 3 hodiny.  2. trasa začína z Námestia v Lányi Hute v smere: Gápel baňa – Flos s celkovou  dĺžkou  4,6 km na 3 hodiny chôdze. Ak si zdatní turisti trúfnu, prejdenie oboch trás im zaberie 6 hodín pričom prekonajú skoro 10,7 km. Pre pohodlnejších má byť náučný chodník zjazdný aj bicyklom. Po celej dĺžke má byť osadených 9 informačných tabúľ aké dnes pracovníci osádzali na námestí a pri evanjelickom kostole. Tabule majú byť zamerané na charakteristiky pozoruhodných miest z oblasti baníctva a pozostatkov technických pamiatok s textom v dvoch jazykových verziách, slovenskej a anglickej.

 

Foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »