Aktuality

V Dobšinej sa ničia lavičky a iné verejnoprospešné zariadenia často úmyselne

 

Boli sme upozornení viacerými občanmi na poškodzovanie verejnoprospešných zariadení, najmä lavičiek na mnohých miestach v Dobšinej. Situáciu sme sa rozhodli preveriť a netrvalo dlho a naprieč celou ulicou SNP a častou sídliska sme našli poškodené lavičky najčastejšie v časti ich operadiel. Takto je dovedna poškodených bezmála 8 lavičiek na verejnom priestranstve. Ihneď sme kontaktovali ako správcu týchto zariadení Podnik služieb mesta Dobšiná, za ktorý nám poskytol vyjadrenie jeho konateľ Milan Lukáč.

„O tomto stave vieme a budeme odstraňovať v záujme obyvateľov nedostatky, ktoré vznikli ľudským počínaním. V minulom roku sme previedli rekonštrukcie lavičiek v celom meste, stále ich podľa potrieb opravujeme, lebo sa nám často stáva, že sú poškodzované úmyselne priamym vandalizmom, ale aj nevhodným, najmä skupinovým sedením na ich operadlách. V tomto roku sme tiež dodali 20 nových kontajnerov na verejné priestranstvá, ktoré sú taktiež častým terčom vandalov.“ Uzavrel konateľ Podniku služieb mesta Dobšiná M. Lukáč.

V tejto veci sme sa ďalej obrátili na Mestskú políciu, za ktorú nám poskytol vyjadrenie jej náčelník, Michal Gergoš. „Pokiaľ niekto úmyselne poškodí verejnoprospešné zariadenie a preukáže sa mu úmysel, jedná sa podľa zákona 372 §50, kde je možné udeliť pokutu až 331€ s preplatením škôd navyše. Pokiaľ sa úmysel nedá jednoznačne dokázať, postupuje sa podľa § 47, kde je možné udeliť sankciu do výšky 100€ plus náhradu škôd. Predložili ste nám aj fotografiu, ktorá zachytáva nevhodné sedenie skupiny ľudí, ktoré je klasifikované ako poškodzujúce verejnoprospešné zariadenia a tam začneme konanie vo verejnom záujme, či sa jedná o priestupok podľa VZN 100 s možnou sankciou 33€.“ Dokončil Michal Gergoš, náčelník Mestskej polície v Dobšinej.

Konateľ podniku služieb mesta Dobšiná, ako aj aj náčelník Mestskej polície však jedným dychom dodali, že najlepšie je takýmto skutkom predchádzať a to jednak vhodným sedením, čo žiaľ nedodržujú predovšetkým mladí ľudia a tiež apelujú na občanov, aby sa skutky tohto charakteru nebáli nahlasovať, najmä ak poznajú priestupcov. Po neznámych vandaloch totiž musí do svojej pokladnice načrieť mesto a nevhodné správanie jedincov, či skupín v konečnom dôsledku zaplatí každý občan zo spoločnej kasy.

Text & foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »