Aktuality

Pripomenuli sme si 72. výročie SNP

 

Dňa 30. augusta 2016 sme si v Dobšinej slávnostne pripomenuli 72. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Na Námestí troch ruží, kde je postavený aj pamätník na najväčšiu hrdinskú odozvu Slovákov počas druhej svetovej vojny proti okupačným vojskám, sa zišli občania mesta, predstavitelia samosprávy a členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB). O 14-nástej hodine po doznení tónov národnej hymny v podaní mestskej dychovej hudby, zaznela po položení vencov báseň a slávnostné príhovory. Prítomné zhromaždenie privítala zástupkyňa primátora mesta Dobšiná PaedDr. Anna Klausmanová, ktorá zakrátko udelila slovo pánovi Františkovi Novotnému, predsedovi SZPB v Dobšinej.

Pán Novotný vo svojom príhovore priblížil všetky historické súvislosti, ktoré sa stali počas SNP a vo vzťahu k nášmu mestu dodal: „v slávnych dňoch povstania, sa aj obyvatelia nášho mesta aktívne zapojili do SNP. Už v prvých dňoch nastupovali do vojenských a partizánskych jednotiek, aby pomohli pri obrane slobodného územia. V boji za slobodu a pokojný život priamo v SNP, no i v ďalšom období oslobodzovacích bojov padlo viac ako 15 občanov z Dobšinej. Patrí im naša úcta, no najmä vďaka, čo si položením kytice ku pamätníkom a pamätným tabuliam každoročne pripomíname.“

Po celý čas držali pri pamätníku SNP stráž štyria členovia baníckeho združenia Bratstvo – Brűderschaft, čo umocňovalo atmosféru osláv.  Sprievod sa po od pamätníka SNP odobral k budove miestneho gymnázia pre umiestnenie malého venca k pamätnej tabuli Štefana Kalického, ktorý pôsobil na meštianskej škole v Dobšinej. Počas SNP pracoval v ilegálnom protifašistickom hnutí a zahynul v boji pri Pustom Poli. Poslednou zastávkou sprievodu s položením malého venca bola pamätná tabuľa na budove pošty venovaná kpt. Karolovi Adlerovi, ktorý sa od vzniku prvej Slovenskej republiky angažoval v protifašistickom odboji. Neskôr sa stal veliteľom partizánskej skupiny Sándor Petőfi. Po jeho zajatí a následnom mučení Gestapom bol 20. decembra 1944 obesený na námestí v Dobšinej.

Text, foto & video: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »