Aktuality

Dobšinčania sa vybrali po stopách partizánov

 

Mestská organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Dobšinej (SZPB), usporiadala 14.06.2017 výlet pre svojich členov, ktorý mal najmä náučný charakter. Za pomoci Mestských lesov s.r.o. Dobšiná, ktoré im poskytli Aviu sa o 07:00 pohli z Dobšinej na blízky Gápel, ktorý je úzko spätý s partizánskou históriou. Ako nám prezradil predseda SZPB v Dobšinej, pán František Novotný, partizáni sa práve v týchto miestach často zdržiavali, keďže Gápel má strategickú polohu a dá sa z neho ísť na viacero smerov. Za mnohé skupiny spomeňme napríklad partizánsky oddiel Sláva  ktorý sa začal formovať 18. augusta 1944 a tvorili ho prevažne dobrovoľníci z Dobšinej a okolia. Do partizánskej brigády Za slobodu Slovanov bol zaradený ako jej 5. oddiel a hneď na začiatku mal okolo 30 mužov.

21 zúčastnených členov SZPB v Dobšinej si prezrelo zákutia Gáplu a navštívili aj blízku chatu, ktorá je situovaná pod úpätím rozsiahleho hrebeňa Toporová – Čierna hora, na ktorej zotrvali do večera. Súčasťou tohto podujatia bolo aj varenie chutného gulášu z diviny, či malé občerstvenie. Poznávanie našej okolitej prírody a historických súvislostí, ktoré sa k týmto miestam viažu sa preto pre členov SZPB v Dobšinej stalo veľmi príjemným. Akciu podporili Mestské lesy Dobšiná spol. s.r.o. a Mesto Dobšiná, za čo im členovia SZPB v Dobšinej vyjadrujú vďaku.

Text Juraj Karika, foto: Viktória Bachňáková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »