Kultúra

Jún – „mesiac poľovníctva“ v Dobšinej

 

Do lesa chodím, aby som stratil svoju myseľ a našiel svoju dušu… (John Muirg). Je to obdobie, v ktorom si viac ako inokedy uvedomujeme potrebu ochrany prírody, všetkého živého v nej najmä preto, že práve v tomto období kladenia mláďat, je príroda najkrehkejšia a najzraniteľnejšia. Starať sa o prírodu, zveľaďovať a chrániť ju nemožno len určité obdobie v roku, je to sústavná povinnosť každého člena spoločnosti a zvlášť nás poľovníkov. Všetci si musíme uvedomiť, že úlohou každej vyspelej spoločnosti je ochrana prírody a ekologickej rovnováhy. Poľovníci preto už tradične podporujú aktivity na jej ochranu, ako aj na vytváranie kladného vzťahu verejnosti k prírode.

Sv. Hubert – je jedným z patrónov poľovníkov. Podľa legendy z 10. storočia bol šľachticom, ktorý sa oddával rôznym radovánkam – najmä lovu zveri. Raz pri love uvidel jeleňa so žiariacim krížom v paroží. Táto príhoda zapríčinila jeho vnútorné obrátenie. Naučil sa vážiť si zvieratá a prírodu, prijal kresťanstvo a odišiel do kláštora. Po smrti sa stal patrónom poľovníkov. Nielen v júni, ale po celý rok je nutné budovať si pozitívny vzťah k našej prírode s prísľubom nezabudnuteľného zážitku. Pri príležitosti „mesiaca poľovníctva“ by som chcela našim kolegom poľovníkom Milanovi Kuchárovi, Ladislavovi Dudrovi, Milanovi Demkovi st. a Jánovi Mrenicovi k ich životnému jubileu popriať zdravie, šťastie a rovnú mušku.

Lesu s lovu zdar!
Kult. ref. S. Horváthová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »