Šport

Dobšiná má majstra Slovenska v automobilovom slalome

 

Medzi mladých športovcov, ktorí robia dobré meno nášmu mestu svojimi výsledkami sa v poslednom období zaradil aj Michal Gálik (29). Ten sa v tomto roku stal absolútnym víťazom, majstrom  Slovenska v automobilovom slalome. Rovnako prvenstvo dosiahol aj vo svojej triede S4, čo je najvyššia trieda s objemom nad 2000 cm3. Podľa jeho slov sa už odmalička vždy zaujímal o autá a neskôr začal pomýšľať nad súťažným pretekaním. Vo svojej garáži, svojpomocne začal upravovať vozidlá, ktoré sa zakrátko postavili na štartovú čiaru.

„Práve automobilový slalom bola prvá reálna možnosť, ako začať so súťažným jazdením. Momentálne skúšam už aj rallye, no je to ťažšie a finančne náročné. Automobilový slalom je materiálne najdostupnejšia disciplína, ako sa dostať k súťažnému automobilovému športu a preto som túto možnosť využil. Svoje prvé amatérske preteky som skúšobne začínal v roku 2019, kde som absolvoval najmä ich zimné varianty. Žiaľ počas pandémie od roku 2020 súťaží veľa nebolo a až v tomto roku som sa rozbehol naplno,“ hovorí s úsmevom mladý Dobšinčan, ktorý sa vďaka svojej odhodlanosti stal v roku 2022 majstrom Slovenska.

Konkurencia na pretekoch, pri ktorých rozhoduje jednotlivý čas bola veľká, no aj napriek tomu dokázal Michal Gálik obsadiť absolútne prvenstvo a prevziať si cenný titul. „Veľmi by som si prial, aby automobilový slalom bola pre mňa vstupná škola do niečoho vyššieho. Práve v tomto roku som začal zbierať už aj skúsenosti z väčších rallye súťaží. V budúcom roku, ak budú na to možnosti, sa plánujem zúčastniť ďalších rallye podujatí a ísť týmto smerom. Je to žiaľ finančne omnoho náročnejšie. Momentálne si všetko zabezpečujem vo vlastnej réžií, bez sponzorskej podpory, čo je značne limitujúce. Určite však chcem v tomto športe a v budúcnosti najmä rallye pokračovať ďalej a dúfam, že na to budú možnosti,“ uzatvára čerstvý majster Slovenska v automobilovom slalome Michal Gálik, ktorému gratulujeme a držíme palce.

Text: Juraj Karika, foto: Miroslav Kaľavský, Rally.sk

Translate »