Aktuality

Aj napriek obmedzeniam si pripomenuli banícke tradície

 

Aj napriek mimoriadnym opatreniam a zrušeniu tradičných Turíčnych sviatkov v Dobšinej kvôli pandémii koronavírusu sa Turíčna nedeľa 31.05.2020 niesla vďaka Baníckemu spolku, bratstva Bruderschaft v znamení tradícií. Tento rok nebolo možné pre obmedzenia ani dodať do domácností v meste brezy, no umiestnené boli aspoň pred baníckym domom, kde oslavy Turíc v komornej atmosfére  začali v povolenom počte osôb už o pol deviatej, kde sa zišli členovia Bratstva Bruderschaft. Od baníckeho domu pokračoval malý sprievod na čele s dychovou hudbou mesta Dobšiná naprieč Zimnou ulicou, kde sa následne všetci zúčastnili služieb Božích v evanjelickom chráme, kde zaznela aj banícka hymna.

Po službách Božích sprievod pokračoval k monolitu, pamätníku baníctva a tiež k pomníku v miestnom parku na ulici SNP, kde primátor mesta, Ján Slovák a predseda baníckeho združenia, Ing. Michal Neubauer vzdali úctu padlým hrdinom. Následne sa za tónov dychovej hudby prítomní presunuli na Námestie baníkov, kde zazneli slávnostné príhovory a básne.

Na slávnostnom zavŕšení z príležitosti Turíčnych sviatkov boli v centre mesta ocenení aj štyria baníci miestneho baníckeho združenia, ktoré oslávilo svoje 336 výročie založenia a dodnes uchováva banícke tradície, pričom sú úzko späté s históriou a samotnou identitou nášho mesta. Ocenení z príležitosti Turíčnych sviatkov a za záslužnú prácu v združení primátorom mesta, Jánom Slovákom boli: Štefan Nohavička, Marán Valentko, Anna Valentková a Ľudovít Sklenár. Všetci ocenení dostali pamätný list primátora a darčekový kôš. Celý priebeh Turíčnej nedele 2020 vám prinášame vo veľkej fotogalérii.

Text & foto: Juraj Karika

Translate »