Kultúra

Dobšinčania na XVI. športovom stretnutí mládeže v Kobióre

V jednom z najkrajších mesiacov v roku, v mesiaci máj, sa v dňoch 26.-28. mája 2017 v meste Kobiór (Poľská republika) uskutočnilo už XVI. Medzinárodné športové stretnutie mládeže partnerských miest: Šternberk — Česká republika Sajoszentpéter — Mad’arská republika Kobiór-Poľská republika Dobšiná — Slovenská republika.

Naše mesto Dobšiná na tomto športovom stretnutí reprezentovali žiaci a študenti škôl, ktoré sa nachádzajú na území mesta, ale aj študenti, ktorí navštevujú iné školy, ale sú občanmi mesta a splnili podmienku, ktorou bol rok narodenia 2001. Každá športová výprava mohla vyslat‘ na športové stretnutie 40 mladých športovcov. V porovnaní s ostatnými delegáciami partnerských miest, ktoré využili túto možnosť a vyslala plný počet športovcov, naša z rôznych príčin — choroby, študijné povinnosti, reprezentácia v kluboch, vyslala na športové stretnutie 25 reprezentantov, ktorých odprevádzal štvorčlenný pedagogický dozor.

Aj napriek hendikepu v počte členov výpravy sme dosiahli uspokojujúce výsledky: lezenie na umelej stene 3. miesto – stolný tenis 2. miesto – futbal — chlapci 2. miesto volejbal — dievčatá 3. miesto šach 4. miesto – atletika 4. miesto. Z jednotlivcov treba spomenúť‘ Matúša Smreka, ktorý z atletických disciplín, v ktorých nastúpil v silnej konkurencii chlapcov vyhral vrh guľou, v behu na 60 m obsadil 4. miesto a v skoku do diaľky sa umiestnil na 5. mieste. Okrem týchto disciplín sa behal ešte aj vytrvalostný beh. Tieto isté disciplíny v atletike absolvovali aj dievčatá, kde sme nedosiahli popredné umiestnenia.

Je potrebné spomenúť‘ aj bratov Polaneckých — Lukáš a Jakub, ktorí v súťaži družstiev v stolnom tenise obsadili 2. miesto. O súčte poradí v jednotlivých športových disciplínach: šach, atletika, futbal, volejbal, stolný tenis, lezenie bolo konečné poradie nasledovné: 1. Šternberk, 2. Kobiór, 3. Dobšiná, 4. Sajószentpéter. Oproti minulému roku sme poskočili o jedno miesto a keďže v roku 2018 sa má XVII. športové stretnutie uskutočniť v našom meste, veríme, že sa nám podarí urobiť ešte lepší výsledok. Záverom vyjadrujeme poďakovanie Mestu Dobšiná, MsZ, všetkým zainteresovaným, ktorí sa podieľali na tom, aby sme sa mohli na XVI. športovom stretnutí zúčastniť a reprezentovať mesto Dobšiná.

Aj umelci z Dobšinej sa zúčastnili tradičného stretnutia partnerských miest na výtvarnom plenéri. V maľbe bol témou katolícky kostol v centre mesta, vo fotografiách mali umelci zachytiť krásy mesta a športovcov na olympiáde. Vyvrcholením bola výstava prác usporiadaná na konci stretnutia. Práce výtvarníkov a fotografov boli na vysokej úrovni, o čom svedčili aj ohlasy návštevníkov výstavy. Dôležité sú konkrétne výsledky, ale najmä príležitosť stretnúť sa a nadviazať kontakty s ostatnými ľuďmi. Za Dobšinú sa plenéru zúčastnili Mgr. Jana Krišáková, Ing. Mária rybárová, Tibor Harmatha a Vladimír Václavík.

Text: Účastníci výpravy, foto: Vladimír Václavík