Kultúra

Čo a ako v spolupráci dvoch centier

V apríli tohto roku spustilo svoju činnosť miestne komunitné centrum v priestoroch rodičovského centra OZ Detstvo deťom. Keďže v nedávnych dňoch projekt KC skončil, dovoľte malé poohliadnutie.

Priestorové využitie. Za priestory rodičovské centrum vďačí Jozefovi Bardíkovi, majiteľovi nášho domčeka, ktorý máme v dlhodobom prenájme za symbolické 1 euro. Aktivity RC kvôli pracovným povinnostiam môžeme realizovať len popoludní, preto sme zariadené priestory zdarma vypožičali mestu pre účely zriadenia komunitného centra. Aj napriek množstvu  detí , ktoré denne navštívili domček, žiadne väčšie škody sme nezaznamenali, každý sa v domčeku správal ohľaduplne a šetrne.

Aktivity a výlety. OZ Detstvo deťom  aj počas pôsobenia KC pravidelne organizovalo výlety a iné aktivity, na všetky akcie sme bezplatne prizývali aj deti a mládež z KC. Výlety boli mimoriadne úspešné a vydarené.  KC zorganizovalo v priestoroch ihriska ZŠ letnú detskú olympiádu, ktorú okrem iných podporilo aj OZ Detstvo deťom a prispelo balíčkami s občerstvením.

Otázka financovania. OZ Detstvo deťom a jeho činnosť je financovaná vďaka pravidelným príspevkov od súkromných darcov. Finančné prostriedky sme získali aj cez Dobrú krajinu, podporil nás splnomocnenec vlády pre rómske komunity P.Pollák i Mesto Dobšiná. Najväčšiu finančnú podporu sme získali od Goldman Sachs Gives. Nemáme žiadnu dotáciu od štátu, nečerpáme eurofondy, aktivity RC sú zabezpečované dobrovoľníkmi. Počas činnosti KC  náklady na energie hradilo Mesto Dobšiná, poskytlo aj základné kancelárske pomôcky a spotrebný materiál. Materiálne nám pomohli Metsa Tissue Slovakia s.r.o. Žilina, Celltex Hygiene s.r.o. Rožňava a Notes a.s. Betliar. Hlavnou finančnou injekciou, vďaka ktorej sme mohli zorganizovať výlety, zrealizovať návštevy kina či divadla, doplniť hračky,  pomôcky, spotrebný materiál, zabezpečiť čistiace prostriedky, či občerstvenie pre deti z KC, je grant od Karpatskej nadácie. ĎAKUJEME!

Pocity na záver? Pozitívne. V KC sa zišla skupina ľudí, ktorí do práce šli s plným nasadením a deťom sa snažili dať všetko pre dobré základy. Pri organizácií aktivít či riešení problémov dokázali za podpory Mesta Dobšiná efektívne spolupracovať KC, OZ Detstvo deťom, OZ Kere Roma, ZŠ, MŠ, CVČ, terénne sociálne pracovníčky, vajda a  vďaka všetkým spomínaným má naše mesto obrovský potenciál dokázať meniť situáciu k lepšiemu pre všetkých obyvateľov nášho mestečka i pre budúce generácie. Ale čo má ešte väčší význam, je množstvo detí, ktoré sa posunuli niekam vyššie. Deti vo veku 3-4 roky, ktoré navštevovali predškolský klub, sa za pol roka v KC naučili základné sebaobslužné činnosti, získali hygienické i pracovné návyky, naučili sa pesničky, básničky, slušnému správaniu, stolovaniu, kultúrnejšiemu vyjadrovaniu, nadobudli vedomosti a motorické zručnosti, vďaka ktorým bude ich nástup do škôlky a školy úspešnejší .  Malí školáci si mohli prísť urobiť úlohy, trénovať čítanie a počítanie. Je super, že cez letné prázdniny neboli deti odkázané na bezcieľné pobehovanie po vonku, ale mohli čas využiť zmysluplne pri aktivitách v KC. A o to, aby boli deti šikovnejšie, slušnejšie a úspešnejšie, by nám malo ísť všetkým.

Veríme, že v nasledujúcom období, bude projekt komunitného centra v Dobšinej pokračovať a pán primátor bude tak, ako doposiaľ, činnostiam v našom domčeku naklonený.

RNDr. Eleonóra Liptáková & Mgr. Erika Polgáriová