Ukončenie projektu terénnej sociálnej práce v Dobšinej

Dňa 31.10.2015 bola ukončená činnosť terénnej sociálnej práce v meste Dobšiná.  Tento projekt sa realizoval vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu  a trval od mesiaca marec 2012 do mesiaca október 2015.Hlavným cieľom projektu bola realizácia terénnej sociálnej práce v meste a prostredníctvom nej pomôcť integrácii marginalizovaného rómskeho obyvateľstva v Dobšinej do spoločnosti. Konkrétne išlo o poskytovanie odbornej pomoci všetkým obyvateľom mesta, ktorí sa ocitli v nepriaznivej sociálnej situácii a nie sú schopní sami, ani s pomocou rodiny a blízkych osôb nájsť primerané riešenie sociálneho problému.

Cieľom terénnej sociálnej práce bolo tiež  preventívne pôsobiť na rizikové faktory a ohrozené skupiny obyvateľov a tým predchádzať vzniku akútnych krízových situácii. Počas nášho pôsobenia sme mali 1084 klientov a mesačne sme vykonali priemerne 270 až 300 intervencií. Najviac intervencií sa týkalo sociálneho zabezpečenia našich klientov, prevencie sociálno-patologických javov, poradenstva v oblasti financií a hospodárenia a poradenstva v oblasti zdravia.

Počas našej práce sme často spolupracovali s rôznymi inštitúciami v meste a za štyri roky nášho pôsobenia sa nám veľmi dobre pracovalo okrem pracovníkov MsÚ, aj s vajdom v Dobšinej na každodenných problémoch, či už menších, alebo väčších, v prípade potreby s Mestskou políciou v Dobšinej,  napr. večerné šetrenia počas vyplácania štátnych dávok, s pracovníkmi UPSVaR v Dobšinej, aj v Rožňave a mnoho ďalších inštitúcií. Pevne veríme, že činnosť terénnej sociálnej práce sa v budúcnosti  obnoví, pretože je v našom meste veľmi potrebná.

Mgr. Anna Wágnerová