Aktuality

Zábudlivcom mesto doručuje pozdravy

 

V tomto období sa nepoteší vyše 190 Dobšinčanov, ktorým v priebehu týchto dní mesto doručí upomienkové faktúry za miestne poplatky. Presne toľko obálok s menami vidieť na našej titulnej fotografii, ktorí sú porozdeľovaní podľa ulíc svojho bydliska. Distribúcia výziev s poukážkami na zaplatenie začala presne dnes formou priameho vkladania obálok do schránok „zábudlivcov“.

 

Ako sme vás informovali, prvé doručovanie daňových poplatkov za nehnuteľnosti a výmerov za odpad sa konal v apríli tohto roku. Podľa vyjadrenia mestského úradu, výmery týchto poplatkov sa občanom odovzdávali počas celého mesiaca apríl. Obyvatelia mali zase povinnosť uhradiť poplatky do 15 mája, inak im podľa vyjadrení mali hroziť sankcie. Od  pracovníkov, ktorí roznášali výmery sme sa dozvedeli, že niektorí obyvatelia nie sú často na miestach svojho trvalého bydliska, ale stáva sa aj, že odmietnu prebratie.

 

Primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) sa ale v minulosti vyjadril, že mesto zvažuje o zverejnení zoznamu dlžníkov mesta na oficiálnej stránke mesta, čo je už dnes realitou. Dovedna  sa tak 121 ľudí a tri firmy ocitli na týchto neslávnych zoznamoch. „Samozrejme ako aj doteraz zákonným spôsobom vymáhať tieto pohľadávky budeme a to hlavne exekučne a natvrdo. Mesto z tých daní žije, chce sa rozvíjať a realizovať mnohé veci, ale bez peňazí sa to nedá.“ Vyjadril sa pred časom primátor mesta na margo situácie.

 

Miestny poplatok za komunálne odpady sa v našom meste pohybuje na úrovni 0,0365 eura za osobu a deň. To znamená, že jednotlivec zaplatí 13,35 eura zaokrúhlene čo predstavuje oproti minulému roku zvýšenie o 2 eurá. Daň z nehnuteľností sa ráta podľa výmery celkovej rozlohy bytu. V príklade uvedieme jednoduchý výpočet. Ak máte byt o rozlohe 77 metrov štvorcových za meter zaplatíte daň 0.083 eura a teda celková daň bude činiť 6,391 eura. K tomuto poplatku sa môže pripočítať aj daň za zastavané plochy a nádvoria, ktorá je minimálna.

 

Dnešné spustenie doručovania poukážok obyvateľom, ktorí „zabudli“ na vyplatenie poplatkov mestu Dobšiná môže mať za následok v prípade ich nevyplatenia v niektorých prípadoch zapísanie do verejného zoznamu neplatičov.  Či sa toto zverejňovanie dlžníkov mesta osvedčí je diskutabilné, ale mnohí obyvatelia túto možnosť overiť si dnešný stav vítajú. Dlžníkom tak nezostáva nič iné, iba si svoje nedoplatky voči mestu vyrovnať, pokiaľ nechcú byť na verejnom zozname dlžníkov, prípadne skončiť s exekučným konaním. 

 

Foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »