Šport

XVII. Medzinárodná športová olympiáda detí a mládeže partnerských miest Dobšiná 2018

 

Prvé júnové dni sa v našom meste niesli v znamení konania už XVII. Medzinárodnej športovej olympiády detí a mládeže partnerských miest. Mladí športovci z partnerských miest Dobšiná, Kobiór, Sajószentpéter a Šternberk sa opäť po roku stretli, aby si zmerali svoje sily v rôznych športových disciplínach. Súťaže žiakov prebiehali v areáli základnej školy a boli rozdelené na dva súťažné dni. V piatok poobede sa uskutočnila súťaž v lezení na umelej stene. V tejto disciplíne svoje krajiny reprezentovali dvaja chlapci a dve dievčatá. Vynikajúco  sa darilo Katke Šmelkovej, ktorá po sčítaní časov obsadila tesne druhé miesto. Nebyť neúspešného pokusu Janky Lachovej na stene č.2, tak by sme sa stali celkovými víťazmi a využili  výhodu domáceho prostredia. Po skončení úvodného súťažného dňa nasledoval spoločný sprievod všetkých športovcov od základnej školy na Námestie baníkov, kde sa za prítomnosti delegácií tvorených zástupcami jednotlivých miest uskutočnilo slávnostné otvorenie tohto krásneho podujatia. Pre všetkých účastníkov, ako aj širokú verejnosť bol pripravený krátky kultúrny program, ale aj historicky prvá spevácka súťaž, ktorej vyhodnotenie prebehlo v záverečnom ceremoniáli.

Harmonogram súťaží pokračoval v sobotu od rána až do neskorého popoludnia v priestoroch základnej školy a multifunkčného ihriska. Doobeda sa konal vo veľkej telocvični turnaj v stolnom tenise družstiev. Súbežne si svoje schopnosti zmerali aj mladí šachisti a na školskom ihrisku prebiehali boje v atletických disciplínach. Z našich reprezentantov sa najviac darilo Gabovi Krčmárovi, ktorý vyhral súťaž vo vrhu guľou. V poobedňajších hodinách chlapci bojovali na multifunkčnom ihrisku o víťazstvo vo futbalovom turnaji a dievčatá zvádzali tuhé boje pod basketbalovými košmi. V zápale boja sa vyskytli aj sporné situácie a menšie zranenia, ale nakoniec zvíťazil športový duch a z víťazstiev sa tešili tí najlepší. Po skompletizovaní výsledkov a spočítaní bodov zo všetkých súťaží sa celkovými víťazmi XVII. Medzinárodnej športovej olympiády detí a mládeže partnerských miest  zaslúžene stali športovci z mesta Kobiór. Svoje víťazstvo spontánne oslavovali spoločným tancom, čím všetkých presvedčili o tom, že sú skvelá partia, ktorá počas celej olympiády ťahala za jeden povraz. Žiaci reprezentujúci Dobšinú obsadili celkové tretie miesto.

Súčasťou  tohto podujatia bol aj plenér maliarov a fotografov, čím sa nadviazalo na predchádzajúcu spoluprácu medzi amatérskymi výtvarníkmi a fotografmi partnerských krajín. Výtvarníci prostredníctvom výtvarných diel priblížili kultúrne a architektonické pamiatky Dobšinej. Vo fotografiách umelci zachytili krásy mesta a športovcov na olympiáde. Práce výtvarníkov a fotografov boli vystavené v kultúrnom dome aj pre širokú verejnosť.  V rámci olympiády sa na mestskom futbalovom ihrisku stretli zástupcovia partnerských miest Kobiór, Sajószentpéter, Šternberk a Dobšiná na futbalovom turnaji  Old Boys. Najviac sa na zelenom trávniku darilo domácim borcom z Dobšinej, ktorí sa stali celkovými víťazmi turnaja. Všetci účastníci sa v sobotu večer stretli na Námestí baníkov, kde prebehlo slávnostné vyhlásenie jednotlivých, ale aj celkových výsledkov, kde na prvom mieste skončilo mesto Kobiór, druhom Šternberk, treťom Dobšiná a štvrtom Szajószentpéter, čím sa zavŕšilo oficiálne ukončenie ďalšieho vydareného podujatia. Pre žiakov bola v kultúrnom dome pripravená diskotéka, na ktorej sa všetci veľmi dobre zabávali a nadväzovali nové priateľstvá, čo je aj cieľom konania týchto stretnutí mladých ľudí našich partnerských miest. Veľké poďakovanie patrí všetkým organizátorom, dobrovoľníkom, sponzorom, zástupcom mesta, ktorí sa podieľali na úspešnom priebehu športových súťaží a sprievodných podujatí. Zase sme raz dokázali, že to vieme.

Mgr. Peter Čarnoký, Základná škola Dobšiná, foto: Lukáš Koska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »