Veľkonočné tvorivé dielne v Dome tradičnej kultúry Gemera

 

Gemerské osvetové stredisko zriadilo v Dome tradičnej kultúry Gemera remeselnícke dielne, ktoré verejnosti slúžia na tvorivé aktivity a pre žiakov základných škôl pripravilo zaujímavé tematické tvorivé dielne s veľkonočným námetom.

Piataci zo Základnej školy Dobšiná mali 11. apríla 2017 v rámci exkurzie možnosť pracovať v tkáčskej a hrnčiarskej dielni. V tkáčskej dielni žiaci obdivovali autentický ľudový nábytok, tkáčske krosná, detské krosienka v rôznych veľkostiach a množstvo drobných pomôcok a náradie na rôzne textilné techniky. Odborníčka na ľudový odev Zuzana Balážová z Príbeliec žiakom priblížila techniku výroby voskových kvietkov. Tie boli niekedy neodmysliteľnou súčasťou dievockých vencov, ktoré mladuchy a nevesty na Gemeri nosili. Deti mali možnosť vlastnoručne si vyrobiť kytičku takýchto kvietkov.

Hrnčiarska dielňa je zriadená na výrobu keramiky na hrnčiarskych kruhoch, nachádza sa tam vypaľovacia pec, rôzne náradie, pomôcky, glazúry a samozrejme množstvo hrnčiarskej hliny. Odborná lektorka Renáta Kseničová učila našich malých hrnčiarov vyrábať z hliny veľkonočné sliepočky a kohútikov. Žiaci prekvapili mimoriadnou zručnosťou a za svoje výtvory sa rozhodne nemuseli hanbiť, všetky ich výrobky boli nádherné.

Veľká noc nepochybne patrí medzi najkrajšie sviatky v roku. Rodina opäť získava príležitosť zísť sa spolu a práve v tieto dni si uctievame tradície viac, ako po iné menšie sviatky. Obklopujeme sa tradičnými symbolmi, opakujeme kroky naučené ešte od našich prarodičov a pochutnávame si na dobrotách, ktoré sú charakteristické pre náš kraj. Piataci zo ZŠ Dobšiná mali možnosť spoznať históriu a veľkonočné tradície nášho regiónu nevšedným spôsobom, vlastnoručne si vyrobiť veľkonočné symboly z hliny, získali cenné skúsenosti a naučili sa, ako kedysi žili naši predkovia. Prežili nádherný deň, na ktorý budú určite radi spomínať.

Mgr. Marína Krivanská & Ing. Janka Liptáková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »