Kultúra

V Dobšinej oslávili večerom kultúry Medzinárodný deň Rómov

Medzinárodný deň Rómov (08.apríl) je oslavou rómskej kultúry a tradícií. V tento deň sa zdôrazňuje história a umenie tejto najväčšej etnickej skupiny v Európe. Historicky prvý krát sa tak udialo aj v Dobšinej, kde na pôde Evanjelického chrámu Božieho sa 12. apríla 2017 konal Večer Rómskej kultúry. Ten zorganizovalo Komunitné centrum mesta Dobšiná v spolupráci s miestnym Evanjelickým cirkevným zborom. V pásme hovoreného slova, v ktorom sa prítomným hosťom priblížila história a súčasnosť Rómov, zazneli aj informácie o misijnej práci s rómskou komunitou, tiež prezentácia činnosti komunitného centra. Nechýbalo ani duchovné slovo, o ktoré sa postaral Mgr. Radovan Gdovin, miestny evanjelický farár.

Na našu otázku, ako vznikla myšlienka večera, ktorý by bol venovaný rómskej kultúre nám v úvode odpovedala PhDr. Eva Mihóková, odborný garant Komunitného centra v Dobšinej. „Hľadali sme vhodný spôsob na to, ako prezentovať Medzinárodný deň Rómov, ale predovšetkým priblížiť tradície ich kultúry širokej verejnosti. Oslovili sme pána farára Gdovina, ktorý nám vyšiel v ústrety a spoločnými silami sa nám podarilo pripraviť tento netradičný večer, ktorý je o radosti.“

Postupne sa v programovom pásme vystriedali mladí rómski speváci a zážitok z večera umocňovala aj skupina Stimul z Dobšinej. „S Rómami v našom cirkevnom zbore spolupracujeme stále, či už oficiálnou formou krstov, sobášov, výuky náboženstva na školách, ale aj formou misijnej práce, ktorú vedie Mgr. Anna Kavková. Nápad a posolstvo tohto večera som prijal veľmi pozitívne a je to taká prvá lastovička. Čím viac sa spoznáme, vieme ponúknuť jeden druhému viac pozitívneho. Tým sa môže veľa vecí zlepšiť. Mnohí Rómovia netušia, že majú svoj medzinárodný deň a zase mnoho nerómov môže mať problém s takýmto stretnutím. Dnes sme tu však preto, aby sme nachádzali mosty, ktoré nás privádzajú bližšie k sebe.“ Povedal Mgr. Radovan Gdovin, evanjelický farár. V meste Dobšiná je momentálne z 5096 obyvateľov mesta zhruba 1900 rómskej národnosti.

Text & foto: Juraj Karika