Kultúra

Týždeň vedy a techniky na SOŠ Dobšiná

 

Cieľom  týždňa vedy a techniky je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti , popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín. V rámci týždňa vedy a techniky, ktorý sa na Slovensku organizuje  od 06.11. do 12.11. 2017 sa naša škola zapojila  formou besied, prezentácií a  exkurzií. Na besedu a odbornú prednášku bol pozvaný prof. Jozef Bocko, vedúci katedry aplikovanej mechaniky a strojného inžinierstva, ktorý žiakov informoval o možnostiach a podmienkach štúdia na TUKE v Košiciach. Zároveň prezentoval úspešné vynálezy spomenutej katedry.  Prezentácia, ktorú pripravila Mgr. Dagmara Dieová  bola zameraná na popularizáciu vedy a techniky, povzbudenie študentov k bádaniu naprieč celým spektrom vedných disciplín. Prezentácie sa zúčastnili žiaci študijných odborov

Žiaci 3. a 4.ročníkov študijného odboru mechanik elektrotechnik a obchodný pracovník navštívili zbierku mobilov Štefana Polgáriho z Dobšinej. Túto jedinečnú zbierku zaujal aj renomovaný americký denník The New York Times. Zbierka vznikla pred viac ako dvoma rokmi.  Žiakom sa veľmi páčila, pretože si mohli pozrieť asi 4000 mobilov, ktoré ich zaujali svojim dizajnom a konštrukciou. Múzeum zaberá  dve izby v jeho dome. Nachádza sa tu aj 20 rokov starý Siemens S4, ktorý keď prišiel na trh stál 23000 slovenských korún. Za najcennejší vo svojej zbierke považuje telefón Nokia 3510i, edícia Star  Wars.  Zbierka sa stále zväčšuje o nové typy mobilov a sme veľmi radi, že sa nachádza práve v Dobšinej. Pre žiakov prvého ročníka odboru mechanik elektrotechnik bolo zaujímavé sa pozrieť do predajne pána Kračúna s elektrotechnickým tovarom. Odborný výklad ich veľmi zaujal, pretože si mohli pozrieť široký sortiment,  s ktorým sa v ich odbore budú  na teoretickom ,ale hlavne na odbornom výcviku oboznamovať.

PaedDr. Anna Klausmanová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »