Kultúra

Sedem rokov v domčeku OZ Detstvo deťom

 

V decembri minulého roka to bolo 7 rokov, čo sme otvorili priestory rodičovského centra, ktoré familiárne nazývame „Domček“. A samotné OZ Detstvo deťom v januári tohto roka oslávilo svoje 8. narodeniny. Po iné roky sme vždy oslavovali v kruhu tých, ktorí sa stretávame v Domčeku najčastejšie, spolu s našimi najbližšími podporovateľmi na tradičnej „DeDe party“. Tento krát to však nebolo možné. Dovoľte nám ale aspoň malé ohliadnutie sa …

Keď v januári 2013 vzniklo naše OZ Detstvo deťom, mali sme predstavu o tom, čo a ako by sme mohli a mali robiť, aby sme čo najefektívnejšie vedeli pomáhať tým, ktorí to potrebujú a ktorí chcú zmeniť svoje životy a životy svojich detí k lepšiemu. Hneď vo februári sme zrealizovali prvé stretnutie s mladučkými rodinkami a v decembri sme otvorili rodičovské centrum – náš Domček. Mysleli sme si, že máme dostatok skúseností a vedomostí na to, aby sme to robili dobre. Po celý ten čas sme sa snažili najviac, ako sme vedeli. Ale to, čo nám reálne pomáhalo robiť veci lepšími, neboli až tak naše skúsenosti ani odborné vedomosti. Boli to predovšetkým naše dievčatá, každodenné rozhovory s nimi a vzťahy medzi nami. Tie sme si s nimi začali budovať už v škole, keď boli našimi žiačkami. V Domčeku sa ale stali vzťahmi priateľskými na partnerskej úrovni, dievčatá nás vpustili do svojho súkromia, do svojich životov a neustále nám otvárali, a stále otvárajú, nové pohľady na veci, nové zorné uhly na problémy, ktoré riešia. My sme plánovali učiť ich a pritom sme sa tak veľa naučili od nich, tak veľa sme pochopili, toľko spolu s nimi precítili. A táto cesta vzájomného učenia jedných od druhých zďaleka nekončí. Toto dobrodružstvo pokračuje každým ďalším spoločným dňom.

Veľa sa toho za tie roky zmenilo. Veľkými zmenami prešiel náš Domček, menili sa deti, mamy, rodiny a, v neposlednom rade, aj my. Z bábätiek na začiatku, z malinkých drobčekov v perinkách a batoliat v kočíkoch sú dnes šikovní žiaci, úspešní, snaživí, vytrvalí. Z bábätiek, ktoré časom pribúdali, sú zodpovední škôlkari a pribúdajú ďalšie bábätká. Rodiny majú dnes oveľa lepšie životné podmienky vďaka novým nájomným bytom. Z rodín, ktoré sa kedysi tešili zo spoločných „domčekových“ výletov, sú dnes samostatné rodiny, ktoré si svoje zážitky sami naplánujú a zrealizujú. A naše dievčatá? Tie prešli najkrajšou premenou. Z utiahnutých zakríknutých dievčat, ktoré sa báli vyjadriť, sú dnes sebavedomé mladé ženy, zodpovedné a schopné mamy. Niektoré z nich vďaka Domčeku získali krásnu a zmysluplnú prácu, pracujú ako Amalky – peeraktivistky a mentorky včasnej intervencie v domácom prostredí rodín z prostredia generačnej chudoby.

A  za toto všetko ďakujeme. Ďakujeme našim „domčekovým“ rodinkám za snahu, trpezlivosť, odhodlanie a dôveru. Ďakujeme našim úžasným sponzorom a podporovateľom za to, že v náš Domček a jeho filozofiu veria a iba vďaka nim môže náš Domček fungovať. Ďakujeme Karpatskej nadácii a partnerským nadáciám za ich pomoc a mosty, ktoré vytvárajú medzi  ľuďmi, čo sa snažia, vďaka programom PRRK a ACF – Slovakia sme mohli aktivity rozšíriť nie len v priamo v našom Domčeku, ale aj v domácom prostredí rodín. Ďakujeme Škole dokorán a mnohým ďalším organizáciám i jednotlivcom za možnosti, ktoré sa nám vďaka nim otvorili. Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí nám pomáhajú materiálne, posielajú oblečenie, hračky, knižky, dokonca pre nás predplatili detské časopisy. Ďakujeme za pomoc so zviditeľnením Domčeka a jeho prezentáciu všetkým, ktorí naše príbehy posúvate ďalej, či už zdieľaním na sociálnych sieťach, šírením dobrého mena Domčeka, alebo rozhovormi s ďalšími, prečo je dôležité snažiť sa o dobrú budúcnosť detí z generačnej chudoby. Ďakujeme za tých 7 krásnych, no aj náročných rokov a všetky spoločné zážitky, za pomoc a radosť a s veľkou vďakou, pokorou a rešpektom pokračujeme ďalej.

Erika Polgáriová & Norika Liptáková

Translate »