Aktuality

Rovní a rovnejší platcovia daní a poplatkov v Dobšinej

 

Na začiatku apríla, sme vás informovali o doručovaní daňových výmerov a poplatkov za komunálny odpad. Mesto Dobšiná prostredníctvom určených pracovníkov, aj teraz občanom doručuje obálky s presne vyčíslenými poplatkami. Tie je každý povinný uhradiť do 15. mája. Poviete si, áno, veď platiť musí každý. Zistili sme však, že to tak celkom neplatí Svoje o tom vedia obyvatelia obytného domu na sídlisku Rozkvet, ktorí nás kontaktovali. Jedna z vlastníčok, totiž roky prehlasuje, že je oslobodená od akýchkoľvek mestských daní a poplatkov, na základe individuálneho oslobodenia primátorom Karolom Horníkom (Smer-SD).

Obyvatelia sú podľa ich slov z takéhoto konania znechutení a na tento podnet sme sa preto pozreli ihneď bližšie, kde sme podali oficiálnu žiadosť o sprístupnenie údajov, ktorú sme adresovali Mestu Dobšiná, podľa zákona č. 211/2000 Z.z (infozákon). Naše otázky zneli jasne a to v prvom bode, či mesto oslobodilo od povinnosti platby daní a poplatkov fyzické, alebo právnické osoby na základe rozhodnutia primátora mesta, alebo celkovo vedenia mesta. Ďalej sme priamo uviedli, že minimálne jedna osoba v meste Dobšiná vyhlasuje, že bola na základe udelenia výnimky od primátora mesta od poplatkov a daní oslobodená. Prečo bola daná osoba, či aj iné osoby od poplatkov oslobodené, aké boli dôvody udelenia výnimky a čo musí splniť občan na jej udelenie?

Naša posledná tretia otázka sa týkala presného počtu osôb, ktoré sú takýmto individuálnym rozhodnutím od daní a poplatkov oslobodené. V zákonom stanovenej lehote nám formou mailu odpovedala zamestnankyňa učtárne mesta Dobšiná, pričom pod príspevkom prikladáme aj originálny dokument. Odpovede nie sú nijako rozvité, mesto sa uchýlilo k strohým odpovediam, ktoré ale dajú jasný obraz toho, že všetci sme si rovní, no v Dobšinej sa nájdu aj tak trochu „rovnejší“. Ako v odpovedi uviedla Mgr. Erika Polgáriová, na otázku, či mesto oslobodilo nejaké osoby od platby dane a poplatkov, znela odpoveď „áno“. V druhom bode sme už ale narazili na zákon, pričom pracovníčka uviedla:

„Informácia, o ktorú žiadate v bode 2, je v súlade s právnymi predpismi označená za daňové tajomstvo podľa §11 Zákona č.563/200 Z.z o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Jedná sa o informáciu, ku ktorej podľa §8 zákona o slobode informácií žiadateľ nemá oprávnený prístup.“ Mesto ale dostatočne v závere uviedlo, koľko osôb je takto na území mesta oslobodených, odpoveď znela „jedna fyzická osoba“. Podľa nami zistených informácií, nevedno prečo a za akých okolností je táto osoba od daní a poplatkov oslobodená. A čo na to susedia tejto (ne)daňovníčky?

„Už len z princípu odmietame zaplatiť mestu, pretože ak jeden platiť môže a iný nemusí, čo je toto za poriadok? Pritom vôbec nie je dôvod na jej oslobodenie, nie je v sociálnej, či inej tiesni, žije si myslím veľmi dobre a takejto osobe treba úľavy? Koľko je tu starých, chorých, či ľudí v sociálnej tisni, prečo nemajú úľavy oni, len to asi nie sú vyvolení.“ Povedala otvorene jedna z obyvateliek bytovky, ktorá si vzhľadom na okolnosti, želá zostať v anonymite. Ako máte možnosť vidieť, naše otázky adresované mestu, mali súvislosť s primátorom Karolom Horníkom (Smer-SD), na ktorého sa oslobodená (ne)daňovníčka odvolávala. V odpovedi môžete badať, že primátor nechal za seba radšej odpovedať zamestnanca a vlastne nijako, okrem podpisu na dokumente svoje rozhodnutie o individuálnom oslobodení fyzickej osoby od daní a poplatkov nezdôvodnil. Naozaj sme si teda všetci takí rovní???

Dokument s odpoveďou MsÚ Dobšiná na naše otázky

Ilustračné foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »