Aktuality

Pripomenuli si Přerovskú tragédiu

 

Mesiac od konca osláv druhej svetovej vojny si obyvatelia Dobšinej pripomenuli dnes v evanjelickom chráme spomienkovými službami Božími jednu z najväčších tragédií novodobej histórie nášho mesta. Přerovská tragédia, pod týmto prívlastkom ju pozná nejeden dobšinčan, aj keď dodnes z nejasných príčin bola dlhé roky utajovaná a zahmlievaná. Svojimi rozmermi a brutalitou prekonáva všetky dosiaľ známe zločiny, ktoré sa viažu k histórií nášho mesta.

 

O tejto smutnej udalosti, ktorú si dobšinčania pripomenuli sa nepíše vo vlastivednom slovníku obcí na Slovensku, ani v žiadnych oficiálnych encyklopedických publikáciách, vydávaných po tomto dátume až do dnešných dní. Prostredníctvom veľmi skromných, tichých rozprávaní niekoľko málo žijúcich obyvateľov mestečka Dobšiná a informácií Múzea Komenského v Přerove sa postupne dostávali na verejnosť fakty o jednej najnezmyselnejšej masovej vražde nevinných žien, detí a starcov, len preto, že ich predkovia pri budovaní prosperity tohto regiónu si zachovali etnický jazyk, jazyk nemecký.

 

Ako pre náš portál povedal predseda miestneho Karpatsko-nemeckého spolku v Dobšinej, Tibor Harmatha: „V týchto dňoch uplynulo od tejto strašnej tragédie 67 rokov. Zišli sme sa tu v evanjelickom chráme a na miestnom cintoríne, aby sme si týmto smútočným zhromaždením uctili pamiatku 105 zavraždených občanov nášho mesta v Přerove. Po rokoch touto spomienkou vzdávame úctu zavraždeným dobšinčanom, ako aj iným zavraždeným, ktorí ležia ďaleko od svojich predkov a príbuzných. Prišli o život nezmyselne, na základe národnostnej nenávisti a chamtivosti po majetku.“

 

Na spomienkových službách Božích zborový farár ECAV Radovan Gdovín taktiež odsúdil konanie vrahov slovami: „Je to jedna z najväčších tragédií, ktoré mesto Dobšiná zasiahli, napriek tomu, že sa neodohrala na jeho území. Dnes na všetky obete tohto masakru chceme aspoň symbolicky myslieť. Aspoň z časti chceme prežiť hrôzu bezprávia, nespravodlivosti a krutosti, ktorú vtedy zažili oni. Taktiež z časti chceme preniknúť do zvráteného myslenia nemilosrdných katov a túto hroznú udalosť nanovo odsúdiť a vyvodiť z nej uzávery pre dnešok. No nechceme nikoho súdiť ani sa mstiť, aby sme sa ich spôsobom či myslením nepodobali im, ktorých skutkom sme zhrození.“

 

Po ukončení spomienkových služieb Božích nasledoval opis celej udalosti žijúcimi svedkami, pozostalými, ale aj historikmi v premietanom dokumentárnom filme STV, ktorý si môžete pozrieť aj u nás vo forme videa pod veľkou fotogalériou. Všetci zúčastnení sa následne odobrali v sprievode na miestny evanjelický cintorín, kde v pietnej atmosfére položili veniec na pomník zavraždených dobšinčanov, ktorých smrť dodnes vyvoláva nespočetne veľa otáznikov.

 

 Foto: Redakcia MD, video: STV

 

 

{gallery}foto_historia/prerovska_tragedia{/gallery}

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »