Plánované nájomné byty v Dobšinej: Ľudia už môžu podávať žiadosti

Výstavbu domov s nájomnými bytmi avizoval primátor mesta Dobšiná začiatkom tohto roka. V súčasnej dobe je možné podávať žiadosti. Podľa počtu týchto žiadostí, ktoré je možné podávať do konca roku 2015, bude určený počet bytových domov a tým aj nových bytov na príslušnej infraštruktúre. Pôjde o štandardné byty, jedno, dvoj a trojizbové, v každom dome je možnosť aj  bezbariérového bytu pre obyvateľov so zníženou pohybovou schopnosťou.

Stavbu je možné realizovať už v roku 2016, všetko záleží od záujmu občanov. Financovanie je prostredníctvom úveru od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) SR a dotácie z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Byty sa ponúkajú pre obyvateľov ako nájomné. „V súčasnej dobe evidujem záujem obyvateľov Dobšinej o poskytnutie nájomného bytu. Sú to hlavne mladé rodinky, ale aj dôchodcovia, či záujem mladých, ktorí sa chcú osamostatniť od rodičov,“ informoval primátor Dobšinej Ján Slovák s tým, že obyvatelia, ktorí by mali záujem prenajať si od mesta takýto byt, si môžu podať žiadosť s vyplneným dotazníkom na mestský úrad. „Treba zdôrazniť, že sa nejedná o sociálny byt, preto aj žiadatelia, musia  spĺňať kritériá,  mať stály príjem, nesmú mať podlžnosti voči mestu a podobne“.

Presná výška nájomného v bytoch ešte známa nie je, tá bude závisieť od toho o koľko izbový byt sa jedná a samozrejme od podmienok úveru. „Samotná výška nájomného bude určená  tak, aby sa z neho splácal  úver a teda nebude toto splácanie zaťažovať rozpočet mesta. Jeho výšku samozrejme včas zverejníme. Nájomné bude určite primerané pomerom v našom meste ,“ zdôraznil primátor. Súčasťou novej výstavby bude aj vybudovanie nových parkovacích miest. Priamo tu si tiež môžete stiahnuť: Dotazník o záujem na prenájom nájomných bytov

AKTUALIZÁCIA: Lokalita výstavby týchto mestských nájomných bytov bude určená podľa toho, akého rozsahu táto výstavba bude. Rozsah závisí od záujmu o tieto byty. „Vybrali sme zatiaľ tri možnosti, kde by sa dala realizovať výstavba. Najmenšieho rozsahu na Troch ružiach, stredného na sídlisku Rozkvet a najväčšieho pri futbalovom ihrisku ( bývalé klzisko )“.

Mestské nájomné byty budú byty štandardné to znamená aj zo štandardným vybavením ako sú napr. podlahy, kuchynská linka, umývadlo, sprchovací kút atď. Mesto Dobšiná sa bude zaoberať aj sociálnou výstavbou nizkoštandardných bytov v lokalite Cigánska osada, ktorej financovanie je také isté, ako pri výstavbe štandardných mestských nájomných bytov no tieto nízkoštandardné byty nemajú žiadne vybavenie to znamená, že si ho musia nájomníci zaobstarať z vlastných prostriedkov. „Je veľmi potrebné vyriešiť aj túto otázku sociálneho bývania, spôsobom výstavby nízkoštandardných bytov, pretože súčasná situácia v meste je už neúnosná. Neprispôsobivé rodiny žijúce v meste, dovolím si tvrdiť, že v domoch, ktoré každú chvíľu spadnú budú mať možnosť presťahovať sa do týchto sociálnych bytov. Tieto domy je potrebné vykúpiť a okamžite asanovať. Nájomné zmluvy v tomto prípade budú uzatvárané na dobu určitú, aby sme zabránili vytváraniu dlhov“ dodal primátor mesta. Znamená to, že mesto Dobšiná sa bude zaoberať dvomi samostatnými projektmi výstavby.

Redakcia MD, Ilustračné foto: Stock.xchng