Kultúra

Návšteva družobného mesta Rudabányia

 

Členovia Karpatskonemeckého spolku (KNS) v Dobšinej, prijali pozvanie Mestského zastupiteľstva a zástupcu národnostnej menšiny Ondreja Megu, mesta Rudabányia a 26. februára 2016 sa zúčastnili na jeho zasadnutí. Zasadnutie sa nieslo v duchu spomienok na udalosti, ktoré sa stali po skončení druhej svetovej vojny. Okrem členov KNS z Dobšinej a žiakov II. stupňa miestnej školy, pozvanie prijali aj zástupcovia Ministerstva kultúry Maďarska z oddelenia národnostných menšín, ktorú viedol Tircsi Richard (navštívil aj Dobšinú). Vo svojom príhovore nám priblížil udalosti, ktoré sa stali tesne po druhej svetovej vojne. Mnohí občania mesta boli násilne dovlečení, na nútené práce do gulagov (pracovné trestanecké tábory v ZSSR). Medzi nimi boli najmä tí, ktorí si uvádzali nemeckú národnosť, ale aj tí, ktorí sa do transportov dostali náhodne.

Pán Tircsi nám priblížil osudy ľudí, ktorí sa do mesta po niekoľkých rokoch strávených v gulagoch vrátili s podlomeným zdravím a spomínal aj na tých, ktorí sa do svojho domova už nikdy nevrátili. K tejto udalosti bola urobená výstižná prezentácia a bola vydaná aj brožúrka s názvom „Malenkij rabot“. Pri príležitosti Dní mesta Rudabányia, v septembri 2015, bola na pamiatku odvlečených občanov mesta, odhalená na budove kultúrneho domu pamätná tabuľa. Súčasťou návštevy členov KNS bola aj písomná podpora spolku v Dobšinej, pri financovaní opravy evanjelického kostola v Rudabányi, ktorý postavili nemeckí baníci pochádzajúci z Dobšinej z fondu Ministerstva kultúry Maďarska. Občania s nemeckou národnosťou v Rudabányi boli potomkovia dobšinských baníkov, ktorí sa presídlili za prácou v rokoch 1880 – 1920.

Za KNS v Dobšinej, Mgr. Valéria Majerská

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »