Kultúra

Na predvianočnom stretnutí baníci oslávili 335 výročie spolku

 

Banícke združenie v Dobšinej, ktoré mnohí poznajú pod názvom Bruderschaft oslávilo tento rok presne 335 rokov od jeho založenia (21. septembra 1683), pričom z dostupných materiálov vieme, že združenie malo vždy humánny charakter.  V jeho začiatkoch a následným založením bratskej pokladnice – Bruderlady (1859) združenie pomáhalo baníkom v chorobe, alebo ich rodinám pri nešťastiach. Za zrod združenia sa defakto považuje ustanovenie Poriadku pre bane a hámre, ktorý predstavuje ojedinelý verejný dokument. Celý poriadok má úvodnú časť a záverečnú časť s 31 ustanoveniami. Práve tento poriadok prečítal predseda Ing. Michal Neubauer (Brudervater – otec združenia) vo svojom príhovore dňa 08.12.2018 v reštaurácii Tri ruže na slávnostnom predvianočnom stretnutí pri príležitosti 335 výročia založenia baníckeho združenia Bratstvo – Bruderschaft.

Podľa terajších zvyklostí môže by členom Bratstva každý obyvateľ Dobšinej, aj keď nie je baník a tak sa organizácia rozrástla na súčasných 80 členov. Na tomto predvianočnom stretnutí bolo ocenených pri príležitosti výročia združenia aj 16 osobností, ktoré sa pričinili o rozvoj baníctva a za dlhoročnú prospešnú činnosť v združení. Ako nám povedal pán Stanislav Grančák, podpredseda baníckeho združenia Bratstvo – Bruderschaft v Dobšinej: „je to naše tretie predvianočné stretnutie, ktoré podporuje dobré vzájomné vzťahy medzi členmi a tiež je aj priestorom na výmenu informácií, ale tiež hodnotenia uplynulého roka. Je tu však aj priestor na zábavu, spev tradičných baníckych piesní a dodržiavanie odkazu zvyklostí našich predkov v dobrej atmosfére.“ Práve o spev medzi inými aj Baníckej hymny sa postarali členovia spevokolu Jednoty dôchodcov v Dobšinej a hudobná formácia miestnych hudobníkov. Banícke združenie Bruderschaft  je tak najstarší banícky spolok na Slovensku a dodnes uchováva banícke tradície, ktoré sú úzko späté s históriou a identitou mesta Dobšiná.

Text & foto: Juraj Karika, video: Dominik Tokarčík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »