Aktuality

Letné prázdniny v Domčeku

 

„Prázdnin čas uplynul, však to isto viete, tak už je to tu, už máme po lete.“ Letné prázdniny skončili a za nami je tohtoročné leto … v našom Domčeku bolo toto leto nie len horúce, ale aj bohaté na aktivity. Letné prázdniny neboli len o dovolenkách a oddychu, ale aj o veľkom upratovaní, učení i zábave a skrášľovaní. Hneď v júli sme v Domčeku „rozbehli“ veľké upratovanie. Okná, podlahy, stoly, stoličky, sedačka i police už potrebovali dôkladné vyčistenie, vyprali sme záclony a deky, vyčistili koberce. Domček sme upratali „od hlavy po päty“, našimi rukami prešli tiež všetky hračky, knihy, stavebnice, hry, vkladačky, navliekačky či veže, hračky a pomôcky sme skompletizovali, našli zapotrošené dieliky puzzle a skladačiek. Zreorganizovali sme Montessori-kútik a ďalšie police s hračkami, knihami a pomôckami.

Začiatkom augusta sme v Domčeku prežili úžasný deň a premenou prešiel aj exteriér nášho Domčeka vďaka Habitat for Humanity v spolupráci s Whirlpool Corporation. Katka s kolegom z Habitat for Humanity zorganizovali a materiálne zabezpečili veľkú brigádu v  spolupráci s vedením a zamestnancami popradskej firmy Whirlpool Slovensko. Skvelý tím nadšených, kreatívnych a zručných firemných zamestnancov sa s veľkým odhodlaním pustil do úpravy nášho ihriska na „dolnom“ dvorčeku – ošetrili a natreli hojdačky, domček a lezeckú stenu, pieskovisko natreli a naplnili pieskom, upravili skalku a záhony tují, pokosili trávnik. Úpravami prešiel aj areál „horného“ dvorčeka: celý dvor bol pokosený, odpratané boli opadnuté kopy omietky z plota, vstupná brána bola ošetrená proti hrdzi a natretá farbou, natreté boli garážové dvere, opravená a natretá bola bránička na „dolný“ dvor a celý plôtik, pletivom bola zaplátaná diera na konci plôtika a veľa ďalších drobných i väčších opráv. Od firmy Whirlpool sme dostali praktické darčeky – máme v Domčeku novú mikrovlnku, rýchlovarnú kanvicu a zásobu pracích prostriedkov. ĎAKUJEME!

O tom, že plnohodnotná raná starostlivosť má v  živote bábätiek nenahraditeľné miesto a že včasná intervencia v rodinách žijúcich v prostredí generačnej chudoby môže zmeniť životy detí a ich rodín k lepšiemu, niet pochýb. Preto počas celého leta s krátkymi dovolenkovými prestávkami pokračovali vo svojej práci aj naše Amalky – terénne asistentky včasnej intervencie a  ďalšie dobrovoľníčky pokračovali v sprevádzaní mladých mamičiek priamo v ich domácom prostredí. Do aktivít s deťmi zapájali nie len mamičky, ale aj oteckov. Naše rady rozšírili aj dobrovoľníčky Amalky Katka, Števka, Ingrida a Michaela v Dobšinej, Rejdovej, Snine a Lučenci. Števka sa začala venovať aj masáži bábätiek. Bude učiť mamičky, ako správne bábätko masírovať tak, aby bola masáž príjemným zážitkom pre bábätko i mamičku, pretože takáto masáž okrem podpory trávenie, krvného obehu či posilnenia imunitného systému tiež prehlbuje vzájomné citové väzby medzi mamičkou a bábätkom. Projekt „Amalky – raná starostlivosť v domácom prostredí rodín z MRK“ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

Koncom prázdnin mali svoj VEĽKÝ DEŇ aj dievčatá z Babinca, ktorý pre nich pripravila Erika Spiššáková. Mohli si dopriať kozmetické hýčkanie a profesionálne líčenie od kozmetickej poradkyne Lucky Cesnakovej, ktorá je dlhodobou podporovateľkou a priateľkou Detstva deťom. Dievčatá mali možnosť vyskúšať si rôzne produkty na čistenie a starostlivosť o pleť, ale aj dekoratívnu kozmetiku. Lucka dievčatám ukázala základné pravidlá pri líčení a vďaka rôznym produktom, ktoré mala k dispozícii mohli zistiť, čo im najviac pristane. Nálada bola veľmi príjemná, veľa sa spolu nasmiali i porozprávali o „babských veciach“.

Už niekoľko rokov býva nerozlučnou súčasťou prázdninových aktivít v našom Domčeku „domčeková“ letná škola a nebolo tomu inak ani počas tohtoročného augusta. Naši školáci si zopakovali základné učivo, čítali knihy, hrali spoločenské hry, tvorili, venovali sa pohybovým aktivitám.

To ešte zďaleka nie je všetko, čo sme počas letných prázdnin stihli. Okrem už spomínaných aktivít prebiehali v našom Domčeku i mnohé ďalšie: rôzne rozvíjajúce a tvorivé aktivity s deťmi v ranom a predškolskom veku, ktorým sa venovali terénne sociálne pracovníčky Katka a Ivana; vzdelávania žien zapojených do projektu UPre ženy a ich stretnutia s mentorkami; informatívno-pracovné stretnutia s pracovníčkami SVI v Rožňave, CDR, TSP a APZ v Dobšinej; stretnutia s mamičkami; „garážové“ burzy šatstva a hračiek…

… a takto rozbehnutí štartujeme do ďalších dní a do nového školského roka. Z niektorých našich školákov sú už „druhostupniari“ a tak sú pred nami nové výzvy. Veríme, že ich za pomoci našich podporovateľov spolu úspešne zvládneme. Všetkým našim dobrovoľníkom, pomocníkom a podporovateľom patrí za celé osadenstvo Domčeka obrovské: „ĎAKUJEME!“

Za OZ Detstvo deťom a RC Domček Norika Liptáková a Erika Spiššáková

Translate »