Aktuality

Kapitálny úlovok v dobšinských vodách

 

Aj dobšinské vody sú bohaté na úlovky, o ktorých sníva azda každý rybár. Nedávno sa o tom presvedčil člen mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Dobšinej, pán Emil Pacek. Dva týždne po zahájení pstruhovej sezóny, ktorá pripadla na stredu 16. apríla, mu vody v okolí Dobšinej dopriali kapitálny úlovok v podobe pstruha potočného, ktorý je u nás najrozšírenejším. Nejednalo sa však o bežný kus, ktorého stanovená lovná miera je 25 centimetrov. Táto ryba bola v úplne inej kategórií a aj podľa slov skúsených rybárov sa jedná o raritu.

Ako pre náš portál povedal člen MO SRZ v Dobšinej, Tibor Harmatha, ktorému ďakujeme aj za poskytnuté fotografie a video: „Pstruh je typická ryba v našich vodách. V tomto prípade bola ale na jazere a musela mať preto veľmi dobré podmienky, aby narástla do takejto extrémnej veľkosti. Ryba pána Paceka bola ulovená v retenčnej nádrži vo Vlčej Doline, vážila 5,17 kg a merala neuveriteľných 74 centimetrov. Výnimočnosť tejto ryby spočíva v jej druhu, lebo pstruhy potočné do takýchto rozmerov nedorastajú.“

Podľa našich informácií, ulovená ryba mala v žalúdku päť malých rybiek, čo znovu svedčí o jej spotrebe, ktorá sa rovnala veľkosti. Pstruh je veľmi citlivou rybu na akékoľvek znečistenie a tento úlovok podľa rybárov dokladuje taktiež to, že v časti, v ktorej bol tento gigantický pstruh ulovený, je čistá a nijako nezávadná voda. Pstruh sa dožíva 3 až 5 rokov a jeho rast je závislý od množstva potravy v danej lokalite, pričom v lepších podmienkach väčších riek dorastá do viac ako 30 centimetrov, čo našu 74 centimetrovú rybu, vážiacu 5,17 kg radí medzi nevídané rarity.  

{gallery}foto_organizacie/emil_pacek{/gallery}

Poskytnuté foto & video: Tibor Harmatha 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »