Aktuality

Infoservis pre účastníkov premávky

 

Vzhľadom na to, že aj napriek prijatým opatreniam zo strany polície naďalej na území Košického kraja sa zaznamenávajú porušenia pravidiel cestnej premávky aj zo strany chodcov, ktoré pri dopravných nehodách majú často tragické a nenapraviteľné následky, policajti upozorňujú chodcov najmä na skutočnosť, že chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť. Na dbanie všetkých odporúčaní polície, ktoré vám prinášame v článku bude polícia dohliadať plánovanými kontrolami, ktoré sa nevyhnú ani Dobšinej.

 

„Chodec ako  účastník cestnej premávky, nemá na priechodoch pre chodcov absolútnu prednosť. Aj keď vodiči majú isté povinnosti voči chodcom, v týchto prípadoch nemusí byť vždy vina na strane vodiča. Aj keď platí, že vodič motorového vozidla musí zvýšiť opatrnosť pri riadne vyznačených priechodoch pre chodcov, chodci by mali mať na pamäti, že motorové vozidlo jazdiace rýchlosťou 50 km/h, čo je najvyššia dovolená rýchlosť v obci, potrebuje na bezpečné zastavenie vozidla pomerne dlhú dráhu, a to aj pri prudkom brzdení. V prípade osobných motorových vozidiel je to cca 30 m. Z tohto dôvodu je potrebné, aby sa chodec pred vstupom na vozovku presvedčil, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, t. j. správne odhadol vzdialenosť a rýchlosť prichádzajúceho vozidla tak, aby sám nezapríčinil dopravnú nehodu a takto si nespôsobil ujmu na zdraví, poprípade smrteľné zranenie.“ Povedal nám hovorca KR PZ Košice Alexander Szabó.

 

Je zarážajúce, že podľa dostupných štatistických ukazovateľov, každú druhú dopravnú nehodu s účasťou chodca zavinil chodec. Z tohto dôvodu vyzývame účastníkov cestnej premávky, teda aj chodcov, aby sa správali ohľaduplne a disciplinovane. „Chodci a cyklisti sú najzraniteľnejším článkom medzi účastníkmi cestnej premávky. Pri prechádzaní cez cestu treba byť ostražitý a používať vyznačené priechody. Stačí jedna sekunda, a život sa môže zmeniť v jej okamihu. Odporúčame chodcom radšej sa viac krát presvedčiť či je bezpečné cez cestu prejsť. V teplejších dňoch registrujeme zvýšený počet detí na uliciach a cestách. Apelujeme na rodičov dohliadnuť na deti, aby sa nehrali v blízkosti frekventovanej cestnej komunikácie. Tiež odporúčame zabezpečiť deťom bezpečnostné prvky, ako napríklad reflexné označenie, či cyklistické prilby.“ Zdôrazňuje krajský hovorca polície.“

 

Vodiči musia najmä predvídať. Sledovať situáciu hlavne v okolí zastávok, škôl a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov, či už detí alebo starších ľudí.  „Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Môžu ju použiť aj korčuliari a lyžiari, ale tak, aby neohrozili cyklistov. Kde takáto cestička nie je, jazdí sa pri pravom okraji vozovky a jednotlivo za sebou. Neprípustné je jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť druhý bicykel, ručný vozík, zviera a predmety, ktoré ohrozia cyklistu a ostatných účastníkov cestnej premávky. Za zníženej viditeľnosti musí mať cyklista na sebe reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Mimo obce musí mať cyklista ochrannú prilbu a dieťa do 15 rokov aj v obci.“ Vysvetľuje hovorca Szabó a dodáva, že ak je na bicykli sedadlo na prepravu dieťaťa (musí mať pevné podpery na nohy), iba osoba staršia ako 15 rokov môže takto viezť osobu mladšiu ako 10 rokov.

 

Tak ako vozidlá musia mať povinnú výbavu, tak aj bicykel musí spĺňať určité podmienky, aby mohli cyklisti bezpečne vyraziť na cesty. Základným pravidlom je síce vidieť, a byť videný, ale je tu aj niekoľko ďalších rád pre bezpečnú jazdu bicyklom. Ako sa dozvedáme, bicykel musí byť vybavený dvoma na sebe nezávislými účinnými brzdami, konce rúrok riadidiel musia byť ukončené napríklad zátkami alebo rukoväťou. V zadnej pozdĺžnej strednej rovine bicykla musí byť červené odrazové sklo. Môže byť nahradené odrazovými materiálmi na odeve alebo obuvi cyklistu. Nad povrchom predného kolesa musí byť biele odrazové sklo. Odrazové sklá oranžovej farby musia byť na oboch stranách pedálov a na lúčoch kolies. Počas jazdy za zníženej viditeľnosti je dôležité riadne osvetlenie. Vpredu biele svetlo, prípadne biele prerušované svetlo do vzdialenosti 20 metrov. Vzadu červené svetlo, alebo aj prerušované, môže byť kombinované so zadným červeným odrazovým sklom. Kapacita svietivosti najmenej 1,5 hodiny bez prerušenia. Bicykel môže byť vybavený aj blatníkmi prekrývajúci celú šírku pneumatiky, krytom reťaze, pomocným sedadlom na prepravu dieťaťa a nosičom batožiny.

 

„Každý účastník premávky je podľa zákona povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil jej bezpečnosť a plynulosť. Pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam, aby neohrozil na živote a zdraví seba a ostatných, a nespôsobil sebe a ostatným škody na majetku.“ Uzatvára hovorca KR PZ Košice Alexander Szabó pre náš portál.

 

Ilustračné foto: Minv

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »