Kultúra

Halloween párty v CVČ Dobšiná

 

HALLOWEEN. Aj napriek tomu, že pôvod Halloweenu je sporný, vyrezávané tekvice sa udomácňujú skoro v každom príbytku. Dospelí, ale aj deti sa z nich tešia a pri ich spoločnom vyrábaní prežívajú veľa radostných okamihov. Niektoré zdroje uvádzajú, že vychádza z podstaty pohanského Sviatku všetkých svätých (Hallowmas), podľa ktorého v noci 31. októbra na 1. november prichádzajú duše zosnulých na zem, aby blúdili v uliciach a navštívili svojich živých príbuzných. Ľudia sa začali prezliekať za rôzne nadpozemské bytosti, aby zapadli medzi duše. Niektoré zdroje tvrdia, že za podobou halloweenského sviatku stoja Íri, ktorý vychádza z ich vlastných tradícií a tradícií Rimanov a Židov. Postupne sa tento sviatok formoval do podoby, ktorú poznáme dnes. Aj keď sú názory na oslavu Halloweenu sporné, vyzerá to, že Halloween a Dušičky majú v podstate tie isté korene. Ide o spomínanie na zosnulých.

Ako má vyzerať správna halloweenska party? Miestnosť vyzdobená pavučinami a pavúkmi, duchmi, tekvicami a samozrejme nesmie chýbať ani veľa zábavy a sladkostí pre deti. Takúto párty sme zorganizovali aj my v centre voľného času. Konala sa 26. októbra a zúčastnilo sa jej 70 krásnych a rôznorodých masiek. Po úvodnom predvedení všetkých halloweenských strašidiel si deti zmerali sily v niekoľkých zábavných súťažiach, v ktorých si preverili svoju šikovnosť a zručnosť. Súčasťou párty bolo aj vyhodnotenie troch najkrajších masiek. Svoje pekné halloweenske ceny si odniesli Elli Žoriová, Zarka Mihoková a Tamarka Hudáková. Žiadne dieťa však neodišlo naprázdno, odmenili sme ich sladkosťami a drobnými odmenami.

Na záver sa všetky deti zabavili na diskotéke, ktorou sme našu, u deti veľmi obľúbenú, párty aj ukončili. Ďakujeme všetkým deťom ako aj ich rodičom, ktorí spolu vymysleli krásne a originálne masky.

Mgr. S. Tešlárová

Translate »