Šport

Dobšinčanka sa stala víťazkou Slovenského pohára v Nordic Walkingu

 

Annu Rešovskú poznajú mnohí Dobšinčania ako zanietenú zdravotnícku záchranárku, vždy ochotnú pomôcť, či poradiť. V posledných rokoch žije tiež športom, ktorý ju podľa jej slov napĺňa a iba málokto vie, že v ňom dosahuje vynikajúce výsledky nielen na Slovensku, ale aj na svetovej úrovni. Nordic Walking, čiže Severská chôdza je chôdza so špeciálnymi palicami, ktorá je realizovaná správnou technikou. Priťahuje čoraz viac mladých športovcov, ľudí v stredných rokoch, ale aj seniorov. Tento mladý druh športu vznikol v osemdesiatych rokoch vo Fínsku. Svojimi benefitmi si získal aj Annu Rešovskú, s ktorou sme sa osobne stretli a nahliadli tak aj do jej súkromia.

„Asi pred piatimi rokmi som si pri prechádzkach všimla Katku Vargovú, inštruktorku Nordic Walkingu, ako trénuje so skupinou rôzneho veku v okolí Dobšinej. Zdalo sa mi to byť zaujímavé, oslovila som ich a následne som sa k nim pridala. Zakrátko na to sme sa už ako skupinka stretávali každý pondelok. Keď som si osvojila správnu techniku, Katka Vargová mi navrhla, či by som neskúsila aj súťažné preteky. Šla som do toho asi po dvoch rokoch tréningu s malou dušičkou a zúčastnila sa viacerých pretekov, ktoré mi dali skúsenosti, no tiež dali možnosť vybudovať si sieť až priateľských kontaktov s ľuďmi rovnakého životného štýlu,“ hovorí s úsmevom Anna Rešovská, ktorá zakrátko začala dosahovať výborné výsledky.

„Moje prvé – pilotné preteky boli Beh v raji v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni. Nevedela som čo mám čakať, no vo svojej kategórii som sa umiestnila na druhom mieste. Medzi najkrajšie preteky radím Prešovský pohár a Malý štrbský maratón. Asi najťažší, no úžasný bol Sky Marathon Chopok v dĺžke 21 km s prevýšením 1400 metrov. V kategórii žien som práve na ňom v roku 2021 skončila ako prvá. V septembri tohto roku sa uskutočnil aj Svetový pohár v Nordic Walkingu na Štrbskom Plese. Trať bola síce veľmi náročná, no umiestnila som sa v medzinárodnom zložení súťažiacich vo svojej kategórii do 39 rokov na treťom mieste. Slovenský pohár, ktorého som sa taktiež v tomto roku zúčastnila obsahuje 6 pretekov, kde som sa postavila na štartovú čiaru na piatich z nich. Výsledok môjho snaženia je taký, že vo svojej kategórii žien do 39 rokov som skončila ako prvá,“ uvádza skromne Dobšinčanka, čerstvá víťazka Slovenského pohára v Nordic Walkingu vo svojej kategórii.

V čom spočíva tajomstvo skvelých úspechov Anny Rešovskej? Je to špeciálnou stravou, častým tréningom, alebo je za tým niečo iné? Aj to sme sa jej za vás opýtali.“ Nie som v tréningoch príliš disciplinovaná. Hlavne netrénujem preto, lebo musím, ale preto, lebo chcem. Po ťažkej službe v práci je to pre mňa relax a nadobudnutie vnútornej rovnováhy. Je týždeň, kedy sa mi nedá trénovať ani raz. No sú týždne, keď môžem ísť trénovať každodenne a vždy to rada využijem. Niektorí pretekári si upravujú svoj jedálničiek a obzvlášť pred podujatím. Ja zjem všetko, čo nezje mňa a akurát ešte nezjem držky (smiech). Bez čoho ale na štartovaciu čiaru tesne pred pretekmi neprídem je káva. Nordic Walking robím pre svoje potešenie a nie pre výsledky. Je to šport pre každú vekovú kategóriu. Pri správnej technike v ňom zapájame až 90% kostrových svalov. Na porovnanie pri bežnej chôdzi je to len 40% a pri behu 65% svalov. Začať sa dá vždy, hlavné je sa hýbať, robiť to pre svoje zdravie a to je tá najlepšia motivácia. A popri tom je možné dosiahnuť aj súťažné výsledky, no hlavnou cenou zostáva vlastné zdravie,“ uzatvára Anna Rešovská, ktorej gratulujeme k športovým úspechom, ktorými reprezentuje a robí dobré meno nášmu mestu.

Text: Juraj Karika

Translate »