Aktuality

Dobrovoľnícke akcie inde fungujú

 

Mnohým ľuďom záleží na životnom prostredí a v tomto smere by si mohlo aj naše mesto vziať príklad. Dôkazom toho je prezentovaná akcia, ktorú usporadúva Občianske združenie Com.unity, Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu a mesto Rožňava. Tí oorganizujú v sobotu 14. apríla verejný zber odpadu na vopred vytýčených úsekoch tokov rieky Slaná a potoka Drázus.


“Záleží nám na prostredí v akom žijeme a kde často trávime náš voľný čas!” – uvádza sa v pozvánke organizátorov. “Preto oslovujeme hlavne mladú generáciu, aby nás prišli podporiť a pomôcť skrášliť našu prírodu a naše každodenné prostredie!”


Stretnutie je plánované v sobotu 14 apríla o 8:00 hod. na starej autobusovej stanici (veľká betónová plocha oproti zimnému štadiónu), technické vybavenie je zabezpečené. V prípade nepriaznivého počasia sa zber presúva na iný termín, zatiaľ neurčitý.


Je veľmi chvályhodné, že občianske združenia sa zapájajú do týchto akcií, v ktorých vyzývajú širokú verejnosť, aby nebola ľahostajnou a nezatvárala oči pred stavom ich miest, v ktorých žijú.


Nedávno sme aj my zažili čistenie toku Dobšinského potoka, z ktorého pracovníci Podniku služieb mesta vylovili kadečo a celkový náklad tvoril skoro desať vlečiek odpadu. Pôvodcom všetkého odpadu boli samozrejme ľudia. Potok sa ale čistil iba v úsekoch cez mesto a naďalej zostáva veľa miest, ktoré sa môžu skrášliť aj spoločnou aktivitou ochotných ľudí.


Táto iniciatíva nie je pritom ničím výnimočným v mnohých mestách po celom Slovensku no v našom meste stagnuje. Ľudia si totiž inde uvedomili, že samosprávy, alebo zodpovedné orgány sa často nestavajú k tejto problematike zodpovedne a plnia si iba tie najzákladnejšie povinnosti, ktoré im vyplývajú zo zákonov a nariadení. Tie sú ale samozrejme minimálne a často krát aj neúčinné.


Bolo by preto zaujímavé ako by sa k danej problematike postavili občania nášho mesta a či by boli ochotní priložiť svojou prácou a obetovaním času ruku k tomu, aby sa naše mesto ukázalo v krajšom šate. Netýka sa to pritom len vodných tokov, ale aj verejnej zelene. No azda najzákladnejším krokom by bola čistota a poriadok v okolí vlastných obydlí a umenie si ho udržať najmä pri niektorých skupinách obyvateľstva.  


Ilustračné foto: Redakcia 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »