Bubnovačka 2023 na dobšinskom námestí

„Aby deti bolo lepšie počuť!“  To je hlavné motto podujatia, ktoré sa na Slovensku organizuje od roku 2014. Vždy v novembri sa bubnovačka uskutočňuje z jediného dôvodu – aby sme poukázali na násilie páchané na deťoch, posilnili prevenciu a to na celom Slovensku a v susednom Česku. Podujatie je organizované pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a prezidenta ČR Petra Pavla. Jeho usporiadateľmi sú Centrum Slniečko z Nitry, Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch a Centrum Locika z Prahy. A prečo práve november?

• 18. november je Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym zneužívaním,
  • 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí,
  • 20. november je Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF – prijatie Dohovoru o právach dieťaťa.

Preto sme sa na našej Spojenej škole aj tohto roku 20. novembra 2023 v čase od 10:00 do 11:00 zapojili a spoločne zabubnovali na podporu všetkých detí, ktoré nie je počuť. A aby nás bolo počuť naozaj poriadne, prizvali sme si na pomoc aj ostatné školy v Dobšinej – Materskú školu na ul. SNP, Materskú školu na P.J.Šafárika, Základnú školu E. Ruffinyho a SOŠ techniky a služieb.

Všetci spoločne sme sa zišli na námestí Baníkov v našom meste a zabubnovali za všetky deti, ktorým sú upierané základné ľudské práva, za deti, ktoré trpia, za deti, ktoré žijú v zlých podmienkach, za deti, ktoré sú trestané a za deti, ktoré vo svojom živote poznajú násilie aj keď by ho vôbec poznať nemali. Na záver sme do celého sveta poslali odkaz – obraz v tvare srdca, ktorý sme vytvorili na námestí. Pretože na hlase detí záleží!

Mgr. Monika Čipka Gorejová