2. Rallye Dobšiná 2023 očami Jána Slováka

Vážení občania, športový priatelia, teší ma, že motoristický šport sa vrátil do nášho mesta. Mesto Dobšinú spája s týmto športom história, a som presvedčený, že sem patrí a má tu veľa nadšencov, podporovateľov, či priaznivcov. Začalo to drobnými Zväzarmovskými akciami, ktoré prerástli až do podujatí akými je Rallye Tatry, Rally Gemer, Dobšinská zima, či prestížny Dobšinský kopec. Boli sme veľmi smutní, že Dobšinský kopec ďalej organizovať nebolo možné z dôvodov, ktoré tu rozoberať nejdem, no pevne verím, že aj túto disciplínu do Dobšinej v blízkej budúcnosti navrátime. Myšlienka obnoviť u nás rallye tu kolovala už dávno, veď v podstate aj fungovala donedávna v podobe „mini“ Dobšinskej zimy. No reálnou sa stala minulý rok, kedy ma oslovili usporiadatelia známej súťaže Rallye Tatry z Popradu a podarilo sa usporiadať prvý, nazvem to nejaký “skúšobný“ ročník, ktorý si okamžite získal priazeň pretekárov, ale aj fanúšikov. Kto ma pozná vie, že som jeden s tých, ktorí tomuto športu venujú značnú časť svojho života, či už je to samotný šport, ale aj jeho usporadúvanie.

K tomuto športu som sa dostal ako štrnásťročný a priviedla ma k nemu dnešná legenda, Julo Konček za čo mu ďakujem. Práve s ním som začal cestovať po pretekoch, ako v úvodzovkách mechanik, pretože mojou prácou bolo vymeniť kolesa, natankovať, či umyť auto. Som veľmi rád, že som mal možnosť privoňať závodnému benzínu, ktorý ma úplne opantal, čo mi ostalo dodnes. Rallye sa stalo mojou srdcovou záležitosťou a v úlohe spolujazdca som pôsobil nejaké to desaťročie. Navigoval som jazdcov na rôznych súťažiach doma aj v zahraničí, ako Jožko Béreš starší, či mladší, Janko Lipták, Vlasto Majerčák, Tomáš Fusko, ale aj ďalších nemenovaných. Dnes mi už zdravie nedovoľuje sadnúť na horúce sedadlo no rád pripravujem začínajúcich spolujazdcov, tak ako svojho syna Jakuba, ktorý dnes tvorí s Vlastom posádku Petroltrans Rally Teamu reprezentujúcu našu krajinu doma aj v zahraničí na prestížnych podujatiach. Samozrejme pri motoršporte som ostal a snažím sa pomáhať svojou troškou každému komu môžem, ak je to v mojich silách.

Nápad zaradiť Rallye Dobšiná do kalendáru Majstrovstiev Slovenska som prijal ako výzvu a zároveň možnosť opäť zviditeľniť naše mestečko v tomto športe. 2. Ročník Rallye Dobšiná bol teda administratívne pripravený a po informácii popradského usporiadateľského klubu, že sa podarilo získať na usporiadanie potrebné financie sa táto súťaž stala realitou. Mesto Dobšiná sa priamo finančne nepodieľala na tomto podujatí, nakoľko finančná situácia v samosprávach to nedovoľuje. Snažili sme sa pomôcť tak, ako sme vedeli a výsledok hodnotím veľmi kladne. Považujem túto súťaž konanú v dňoch 15. a 16. septembra 2023 za podarenú napriek tomu, že nejaké nedostatky by sa dali vytknúť, ako napríklad servisná zóna rozdelená na dve miesta, z čoho bol trošku zmätok no myslím, že po vychytaní múch by to do budúcna mohlo fungovať bez problémov. Časť depa na Erobuse bola OK a samozrejme poďakovanie patrí majiteľom za poskytnutie tohto priestoru. Snáď nám budú odpustené drobné chybičky, no tie nerobí len ten, čo nerobí nič. Samotný pretek s legendárnymi rýchlostnými skúškami, akými bez pochýb Súľová a Mlynky sú, bol za pekného počasia tvorený kvalitným štartovým poľom posádok z viacerých krajín. Po reakciách posádok usudzujem, že boli nadšené z prejazdov, hlavne tých dole kopcom, ako sa povie “na srdce“.

Obrovskú pochvalu si zaslúžia usporiadatelia tak ako aj všetci, ktorí akýmkoľvek spôsobom podporili toto podujatie urobili všetko preto, aby Rallye Dobšiná bola do budúcna tradičným podujatím zaradeným do seriálu majstrovstiev Slovenska. Podporme chuť do práce týmto ľuďom niečo pre nás všetkých robiť aj v tejto ťažkej dobe. Patrí im veľké poďakovanie! Poďakovanie patrí všetkým partnerom, Mestu Dobšiná, obciam Mlynky, Hnilec a Gemerská Poloma, ako aj všetkým traťovákom, záchranárom, spojárom, hasičom, technickým pracovníkom, tímom, posádkam, skrátka každému, kto priložil ruku k dielu a v neposlednom rade vám fanúšikom, za perfektnú atmosféru. Ďakujem aj obyvateľom nášho mestečka za toleranciu a trpezlivosť.

Na záver to najlepšie. Mám obrovskú radosť, že sme začali písať históriu Rallye Dobšiná výsledkom absolútneho poradia, v ktorom sa po bratoch Jarovi a Erikovi Melichárkovcoch (Ford Fiesta WRC) na prvom mieste, umiestnila na druhom mieste naša Dobšinská posádka, Vlasto Majerčák s Jakubom Slovákom (Ford Fiesta Rally 2) a tretie miesto obsadila opäť Dobšinská posádka, Tomáš Fusko a Marcel Kollárik (Škoda Fabia S 2000). Obrovská gratulácia všetkým víťazom, ale aj všetkým ostatným k úspešnému prejdeniu cieľovou rampou. Pevne verím, že Rallye Dobšiná bude mať svoju podporu a stane sa v našom meste tradíciou. Kompletné výsledky podujatia si môžete pozrieť tu: https://www.autosportfoto.sk/spravodajstvo/kategoria/rally/vysledky

Ján Slovák, primátor mesta Dobšiná, foto: autosportfoto