Zimná údržba v meste Dobšiná bola náročná

 

Už momentálne končiaca sa zima bola mimoriadne náročná na údržbu miestnych komunikácií, chodníkov, parkovísk a cintorínov v našom meste, ktoré má Podnik služieb mesta Dobšiná v správe. Striedajúce a opakujúce sa časté sneženia a odmäky preverili sily všetkých poskytovateľov týchto služieb. V podstate platilo, že čo bolo včera urobené, dnes sa už neráta.

Napriek snahe všetkých zainteresovaných, nedarilo sa vždy načas zabezpečiť údržbu komunikácií  k úplnej spokojnosti všetkých občanov. K faktoru počasie sa však veľkou mierou podpisuje na kvalite údržby aj  zlý stav ciest. Zimná údržba bola a vždy bude témou na diskusie a polemiky. Vyhodnocujeme všetky podnety a v odôvodnených prípadoch vyvodíme závery na nápravu. Ďakujeme vám za všetky podnety.

Celkovo sme počas zimnej údržby použili asi 9,4 tony posypovej soli pričom  5,1 tony išlo len pre aktivačných pracovníkov. Štrku bolo použitého spolu 185 ton. Extrémne počasie sa tiež podpísalo na naďalej zhoršenom stave komunikácií. Už v týchto dňoch prechádza značná časť ulíc dočasnou úpravou. Nadväzovať na ňu by však mala najväčšia rekonštrukcia hlavných komunikácií za posledné roky, ktoré má vedenie mesta na tento rok naplánované.

Milan Lukáč, konateľ PSMD, foto: JK

One thought on “Zimná údržba v meste Dobšiná bola náročná

 • 21. apríla 2018 at 0:22
  Permalink

  Tak na tento článok som sa vyslovene tešil. Zimná údržba mestských komunikácií bola katastrofálna, na čo som osobne upozornil primátora mesta, ako aj konateľa PSMD . Odhrnutie snehu a sprejazdnenie komunikácií bolo ešte v poriadku, ale následné neodpratanie vzniknutých mantinelov je pre mňa nepochopiteľné. Väčšina ( už aj tak úzkych ) ciest bola vďaka tomu prejazdná iba pre jedno vozidlo, parkoviská nepoužiteľné a chodníky pre ľudí nepriechodné, vďaka čomu ľudia chodili už aj tak po zle prejazdných cestách. Samozrejme, výhovorka o parkujúcich, zavadzajúcich autách bola super, lebo nemáme mestskú políciu a lopatu dodnes ešte nikto nevymyslel. A nehovoriac o 10 centimetrovej vrstve ľadu na ceste do kopca k základnej škole, ktorú podľa pána Lukáča každý deň solili, len ten ľad sa akosi netopil. Ale chvála bohu, prišla jar. Možno keby kúpili namiesto kŕmnej soli, posypovú, možno by sa aj ten ľad roztopil. Mimochodom, to pluhovanie ciest ( hobby pluhom ) kontajnerovým autom a posypovanie “ miešačkou “ za Octáviou je minimálne európskym, ak nie svetovým unikátom. ( obe zariadenia nie sú určené na verejné komunikácie ) Len trošku cynické, vzhľadom na to, že do „novej „techniky išlo z peňazí občanov mesta Dobšiná 150 000 eúr.
  Takže na údržbu sa použilo 9,4 tony posypovej soli, z čoho väčšina (cca 8,5 tony , podľa zverejnených faktúr a trhovej ceny) bola nakúpená u predajcu kŕmnych solí. Poprosil by som pána konateľa PSMD o zverejnenie týchto faktúr, ako aj certifikátu o vhodnosti tejto soli na posyp verejných komunikácií a do akých teplôt je táto soľ účinná. A ešte ma zaujal údaj o použití 185 ton štrku. Tak som si zase pozrel faktúry PSMD od začiatku roka 2017 a našiel som iba jednu za štrk a prepravu vo výške 253,20 eúr. Cena je super, dať za 185 ton štrku vrátane dopravy 253 eúr… No nekúp to, 185 ton štrku za 253 eúr. 1t za cca 1,40 eura vrátane dopravy. Keby som nestaval dom, tak možno naletím. Ale bežná súprava, akú ma prepravca, uvezie maximálne 27 ton. No povedzme 30 ton… Odkiaľ mal ale potom PSMD tých zvyšných 155 ton štrku ? ( ďalších 5 takýchto súprav ) Buď som niečo prehliadol, alebo neviem počítať, alebo tu niekto klame a robí z občanov mesta hlupákov…
  A ešte k tej dočasnej oprave komunikácií… Ako sypať studenú asfaltovú zmes do mokrých, špinavých a zablatených výtlkov za 5500 eúr je nehorázna drzosť , nehovoriac o zaplatení týchto faktúr zo strany mesta.
  Ale buďme pozitívni. Tešme sa na nové cesty a chodníky. Len sa toho trochu bojím. Keď to bude ako na Rybárskej a na Novej, tak sa bojím dosť. Ako použiť chodníkové obrubníky na lemovanie cesty môže iba totálny idiot. A iba totálny idiot za to aj zaplatí … A chodník na Novej… Odporúčam ísť sa pozrieť do Vlachova, ako sa robia chodníky. Aj pánovi primátorovi….

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »