Kultúra

Vystavovali na počesť Jozefa Červínku

V klube jednoty dôchodcov v Dobšinej sa dnes uskutočnila malá výstava publikácii autora Jozefa Červínku, ktorý vydal veľa knižných titulov o meste Dobšiná a jeho neodmysliteľnej histórii. Jozef Červínka zomrel 10.januára.2011. Posledná rozlúčka so zosnulým sa konala v piatok 14. januára o 11:30 na Verejnom cintoríne v Košiciach.

Autor po sebe zanechal kus svojej duše v podobe publikácii a za mnohé spomeňme tie ktoré sa priamo viažu k Dobšinej : v roku 2002 kniha My Dobšinčania, Tajomstvá sklenenej panny, ktorá opisuje Dobšinskú povesť (2006), Objaviteľ – o slávnom Ing. Eugenovi Ruffínyim (2007). Bol iniciátorom a spoluorganizátorom Prvého Svetového stretnutia Dobšinčanov v roku 2000, i druhého Svetového stretnutia Dobšinčanov v roku 2005.

V roku 2007 mu vedenia mesta Dobšiná udelilo titul Čestný občan mesta. Členovia jednoty dôchodcov si výstavkou takto pripomenuli osobnosť Jozefa Červínku a otvorili svoj klub v tento deň verejnosti.

Zo života Jozefa Červínku spomeňme, že rokoch 1960 – 1970 bol redaktorom východoslovenských novín, v období tzv. normalizácie pracoval ako baník, vodič nákladného auta, tlačiar a v iných zamestnaniach.Od roku 1990 bol redaktor denníka Slovenský východ a denníka Košický večer.

Na stránkach týchto novín publikoval reportáže o zaujímavých postavách a postavičkách ako: Vlk so zlatou korunou, Môj priateľ Lambada, Dvakrát mŕtvy plukovník, Dobré ránko ujo Janko, Legenda Apík. Bol autorom cyklu reportáží s názvom Chlieb náš každodenný o novinárskych osobnostiach pôsobiacich v Košiciach.

Od roku 1995 bol externý spolupracovník Slovenskej televízie, autor scenárov televíznych dokumentárnych filmov Zvony zvonia mŕtvym Nemcom, Toto je moja krv, Odkaz nemej z Ľutiny, Až tam, Kde je Peklisko, Kde sa západ stretáva s východom, Kraj sveta Brdárka, Košice rok 5756, Biele albatrosy, Sviatok sviatkov, autor scenárov pätnástich dielov televízneho cyklu Božie deti. Podľa jeho scenára Slovenská televízia v roku 1995 nakrútila televízny dokumentárny film o Dobšinej.

Jozef Červínka bol taktiež iniciátorom a spoluorganizátorom Prvého Svetového stretnutia Dobšinčanov v roku 2000, i druhého Svetového stretnutia Dobšinčanov v roku 2005.

{gallery}foto_vystavy/klub_dochodcov{/gallery}