Aktuality

Turecký zvonček sa po rokoch rozozvučal

 

Presne pred mesiacom evanjelický farár Mgr. Radovan Gdovin prostredníctvom sociálnej siete Facebook prezentoval myšlienku znovu sfunkčniť Turecký zvonček známy aj ako „cintále“, ktorý svojim zvonením pripomínal hroznú noc z roku 1584, keď Turci vpadli do Dobšinej a do zajatia odvliekli 352 obyvateľov. Pán farár preto v snahe uchovať tradíciu pamätného zvonenia na túto strašnú noc, spustil verejnú zbierku a vyzval verejnosť do jej zapojenia. Čo ale predchádzalo samotnej myšlienke záchrany  zvonu nám priblížil pán farár pri našej dnešnej návšteve.

 

„Už v minulosti som sa pohrával s touto myšlienkou. Nikdy som k tomu ale nemal až tak veľa podkladov, aj keď mnohé mi povedali ľudia a k dispozícii je aj preklad z pamätnej tabule na vpád Turkov, ktorej nápis je v latinčine a je osadená v sakristii kostola. Tento rok pred Turícami ale bola prezentácia preloženej knihy z pamätí farára Gašpra Piltziusa o osudnej noci zo 14. na 15. októbra 1584. A to mi pomohlo získať všetky potrebné informácie. Počas písania kázne na spomienkové služby Božie som si uvedomil, že ten zvonček tu patrí a mal by sprítomňovať jeho posolstvo aj dnes. To posolstvo mi dodnes pripadá veľmi silné .“ Povedal rozhodne Mgr. Gdovin, ktorý v Dobšinskom evanjelickom kostole z roku 1480 dokázal presadiť viacero unikátnych projektov.

 

Jeho snahy sú verejnosťou dobre prijímané, čomu nasvedčuje aj účasť širokej verejnosti vo vyhlásenej zbierke. „Určite som sa nestretol s nijakým negatívnym ohlasom a tým, že mnohí prispeli to beriem pozitívne. Snažil som sa aj takýmto spôsobom verejnosť osloviť a motivovať, možno aj zjednotiť, pre zaujímavú vec, ktorá je historickým dedičstvom všetkých, bez rozdielu sociálneho, konfesionálneho či iného. Všetci sú občania mesta Dobšiná a toto je tiež naša súčasť, na ktorú by sme mali byť hrdí a nemali by sme zabúdať na našu vlastnú históriu. Aj tento zvonček nám ju svojim cinganím môže tak trochu pripomínať.“

 

Zdôraznil pán farár morálny, ale aj historický odkaz pamiatky, ktorá síce pripomína hrôzostrašnú noc z vyčíňania Turkov v Dobšinej, no aj napriek týmto skutočnostiam má dodnes živý odkaz pre dnešok. Oprava Tureckého zvončeka bola ale dosť náročná a musel ju previesť ozajstný odborník. „Zvonček nezvonil už roky a dokonca raz už bol prasknutý pre neodborné zásahy. Majster mi vravel, že to nastavil, čo sa intenzity týka tak na optimum, radšej šetrnejšie akoby mal odísť načisto. Určite nenarobí v Dobšinej nejaký poplach svojou intenzitou, ale zvuk má príjemný. Vypočuť si ho obyvatelia môžu od 1. novembra v hodinu vpádu Turkov do Dobšinej, teda o 21:00 a ich odchodu o 03:00 nadránom.

 

Opravu prevádzal pán Ladislav Kovács z Čoltova, ktorý je odborník, venuje sa pohonu zvonov a sám zvony aj odlieva. Celkovo zvony sú dnes vyvážené a nemajú taký nápor na statiku veže.“ Povedal nám na záver pán farár, ktorý celkovú sumu 920 eur na opravu Tureckého zvončeka poskytol zo svojich vlastných prostriedkov a doteraz je vo verejnej zbierke vyzbieraných 550 eur. Zbierka stále pokračuje a prispieť môže ktokoľvek osobne, alebo na číslo účtu 11613662/5200. Pod príspevkom vám prinášame aj nočné video zo zvonenia  Tureckého Zvončeka.  

 

Foto & video: Redakcia MD

{youtube} Ja3g-XQRKEE {/youtube}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »