Kultúra

Študent gymnázia sa venoval starostlivosti o chrup

Už to je nejaký rok, čo sa o dentálnu hygienu zaujímam. Minulý roky som formou prednášok starostlivosť o chrup predstavil študentom nášho gymnázia a vysvetlil správne čistenie zúbkov na materskej škole. Keďže tento rok je pre mňa zlomový a hlásim sa na odbor stomatológie, tak som si povedal, že rozšírim svoj výskum o čosi ďalej.

Spočiatku to bola len myšlienka a ja som ju túžil pretransformovať do reality. Vytvoril som brožúru, v ktorej je vysvetlená správna starostlivosť o chrup pre zdravé a biele zuby. Ako som spomínal, túžil som to posunúť ďalej. Tak sa aj stalo. Oslovil som známych v Anglicku a v Malajzii. Od týchto zahraničných študentov som formou online dotazníka získal informácie pre medzinárodné porovnanie dentálnej hygieny. Práve o tomto bude moja tohtoročná práca. Na oplátku za spoluprácu som samozrejme na nič nečakal a moju brožúru som preložil do angličtiny a tak oboznámil zahraničných študentov a mladších žiakov o správnej dentálnej hygiene. Medzitým som na základnej škole, kde som študoval, žiakov druhého stupňa formou prednášok naučil, akou technikou čistiť zuby a medzizubné priestory. Aby som nezabudol na Česko a Slovensko, tak som taktiež oslovil pár známych, ktorí brožúru priniesli nielen do škôl v mestách Dobšiná, Šurany, Piešťany, Česká Třebová, Perná.

Ako  dopadlo medzi oslovenými Slovensko v porovnaní s Anglickom a s Malajziou? O tom Vás môžem informovať po ukončení tohtoročnej biologickej olympiády.

Marian Turic